AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə növbəti elmi seminarında Cahan Sirac qızı Məmmədova “Böyük Qafqazın cənub yamacının landşaft-ekoloji potensialının qiymətləndirilməsi” mövzusunda məruzə edib.
Böyük Qafqazın cənub yamacı təbii landşaftlarından istifadənin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirən, müasir geosistemlərin landşaft-ekoloji potensialının qiymətləndirilməsini aparan məruzəçi bildirib ki, işində ondan öncə bu ərazidə aparılmış tədqiqatların nəticələrinə, eləcə də ənənəvi metodlara əsaslanmış, ən müasir yanaşma və üsullardan istifadəyə daha çox üstünlük vermişdir.
Qeyd edilib ki, qarşıya qoyulmuş məqsədə nail olmaq üçün tarixən bu sahədə olan tədqiqatların elmi yeniliklərindən irəli gələn nəticələr təhlil edilmiş, tədqiqat ərazisində çöl-kameral ölçmə və məsafədən zondlama işləri aparılmış, müşahidələrin interpolyasiyası həyata keçirilmiş, landşaftların ekoloji potensialı nəzərə alınmışdır.
Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, 2000-ci ildən sonrakı dövrdə Azərbaycan Respublikası üzrə, eləcə də Böyük Qafqazın cənub yamacı ərazilərində sənaye istehsalının dəfələrlə artmasına, onlarla yeni təsərrüfat müəssisələrinin inkişaf etdirilməsinə baxmayaraq, həmin təsərrüfat obyeklərinin tullantı məhsullarını qaz və ya kimyəvi maddə halında təbiətə buraxılması ekoloji gərginliyin yaranmasında əsas göstərici hesab edilir.

Доклад на семинаре об оценке ландшафтно-экологического потенциала Мар 28, 2018 | 03:03 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На Научном семинаре Института Географии  им. акад. Г.Алиева НАНА, под председательством академика Рамиза Мамедова Джахан Сирадж гызы Мамедова сделала доклад на тему «Оценка ландшафтно-экологического потенциала южного склона Большого Кавказа».
Докладчик, определившая основные направления использования природных ландшафтов южного склона Большого Кавказа, сообщила, что опиралась на предыдущие исследования и их результаты с использованием традиционных методов, но преимущественно применялся новый современный подход и методы. Производились полевые измерения и дистанционное зондирование, интерполяция наблюдений, учитывался экологический потенциал ландшафтов.
Д.Мамедова подчеркнула, что с 2000 года в Азербайджанской Республике, в том числе на Южном склоне Большого Кавказа, промышленное производство намного возросло. Продукты хозяйственных отходов в виде газа и химических веществ, выбрасываемые в атмосферу, считаются основными показателями, приводящими к экологической напряженности.