Akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun növbəti Elmi seminarında Xanım Osmanova “Abşeron iqtisadi coğrafi rayonunda bələdiyyələrin fəaliyyətinin inkişaf istiqamətləri və ərazi təşkilinin transformasiyası” mövzusunda məruzə edib.
Məruzəçi tədqiqat işində ərazi təşkili səmərəliyini müəyyənləşdirərək, bələdiyyələrin coğrafi rayonlaşdırılmasını aparmış, sosial problemlərin həlli məqsədilə perspektiv dövr üçün əhalinin və işsiz statusa malik olanların sayının proqnozlaşdırılmasnı, bələdiyyələrin resurs potensialı ilə büdcə gəlirlərinin asılılığını təhlil etmişdir. Tədqiqatçı belə qənaətə gəlmişdir ki, qanunda göstərilən səlahiyyətlərin böyük əksəriyyəti onlara verilmədiyindən Azərbaycandakı bələdiyyə bölgü sistemi yerlərdə iqtisadi və sosial problemlərin həllində gücsüzdür və mövcud qanunvericiliyə görə onlar problemlərin həlli üçün tələb olunan maliyyə ehtiyatlarına malik deyillər. X.Osmanova hesab edir ki, ərazisi kiçik, əhalisinin sayı az olan bələdiyyələrin birləşdirilməsi və fəaliyyət göstərən iri təsərrüfat obyektlərindən yığılan vergilərin bir hissəsinin bələdiyyələrə verilməsi zəruridir.
Tədqiqatçı həmçinin, ekstropalyasiya metodundan istifadə edərək, əhalinin 2020 və 2025-ci illərdəki sayını hesablamış və bu metodun tətbiqi ilə Abşeron iqtisadi rayonunda (Bakı şəhəri nəzərə alınmadan) əhalinin və işsiz statusuna malik olanların sayını müəyyənləşdirmişdir.
Məruzəçi iş yerləri ilə bağlı məşğulluq problemlərini həlli üçün yerlərdə mövcud vəziyyətin öyrənilməsini vacib hesab edir.

Доклад на НС о деятельности муниципалитетов 2018-06-07 15:39:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На Научном семинаре Института Географии  им. акад. Г.Алиева НАНА, под председательством академика Рамиза Мамедова, выступила Ханым Османова с докладом на тему «Направления развития деятельности муниципалитетов и трансформация территориальной организации в Абшеронском экономическом географическом районе».
В своей исследовательской работе докладчик выявила эффективность территориальной организации, провела  географическое зонирование муниципалитетов, прогнозирование числа людей со статусом безработных для решения социальных проблем в будущем, проанализировала зависимость бюджетных доходов от ресурсного потенциала муниципалитетов.
Исследователь Х.Османова пришла к выводу, что, поскольку подавляющее большинство полномочий в законодательстве не предоставлено муниципалитетам, муниципальная  система распределения в Азербайджане слаба в решении экономических и социальных проблем на местах и, согласно существующему законодательству, у них нет финансовых ресурсов, необходимых для решения проблем. Она считает, что следует объединить муниципалитеты с малой территорией и небольшим числом населения и отдавать им часть налогов с крупных хозяйственных объектов.
Х.Османова также подсчитала численность населения  в 2020 и 2025 годах, используя метод экстраполяции, и определила численность населения и число безработных в Абшеронском экономическом районе (исключая г. Баку). Она считает необходимым изучить положение на местах для решения проблемы занятости и рабочих мест.