İqlim dəyişmələri və müasir Abşeron sürüşmələri Dek 12, 2018 | 02:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Sürüşmə yer səthində baş verən təhlükəli geomorfoloji hadisədir. Bu təbii proseslə məşğul olan elm sahəsinin adı geomorfologiyadır. Geomorfologiya ümumiyyətlə yerin relyefi, üfüqi və şaquli parçalanması, meylliyi və ümumiyyətlə yer səthində baş verən proseslərin genezisini, dəyişmə və evolyusiya qanunauyğunluqları ilə məşğul olur.
Sürüşmə yamac boyunca dağ süxurlarının öz çəkisi və bu yamacın yuyulması, hədsiz rütubətlənməsi, seysmik təkanlara məruz qalması və digər proseslərdən  yaranan əlavə yükün təsiri nəticəsində baş verir. Sürüşmə yer səthində müəyyən zaman kəsiyində baş verən proses olduğundan onun müxtəlif inkişaf fazalarında ayrı-ayrı amillər üstünlük təşkil edirlər.
Sürüşmələr vadilərin və yaxud çayların sahillərinin yamaclarında, dağlarda, dəniz sahillərində və s. yaranır. Ən böyük sürüşmə dənizlərin və okeanların dibində baş verir.  Sürüşmələr ən çox susaxlayan və sukeçirən süxurların növbəli yerləşdiyi yamaclarda baş verir. İri torpaq kütlələri və yaxud süxurların yamac boyunca hərəkətinin bir çox hallarda səbəbi yağış suları ilə qruntun islanmasıdır. Belə ki, islanan qruntun kütləsi daha da ağırlaşır, mütəhərrik olur. Qrunt və yaxud süxuru saxlayan sürtünmə qüvvəsi yamacdakı süxurlardakı ağırlıq qüvvəsinə nisbətən azalır və yamac boyunca aşağı hərəkət yaranır. Sonradan yamacın dikliyi artdığından proses  sürətlənir. Sözsüz ki, daha dərin qatlarda gedən geoloji proseslər, tektonik plitələrin hərəkəti, seysmik şərait və antropogen yüklənmə prosesə öz təsirini göstərir. Ancaq, sürüşmənin aktivləşdiyi zaman kəsiyində onlar fon xarakteri daşıyırlar.
Son zamanlar Abşeron yarımadası ərazisində sürüşmə prosesləri aktivləşmiş və bəzi hallarda təbii-fəlakət xarakteri daşımışdır. Bu müasir aktivləşmənin geoloji proseslər və seysmik şərait ilə əlaqələndirmək nə dərəcədə doğrudur? Bəli, bilirik ki, Azərbaycan ərazisində tektonik plitələrın intensiv hərəkəti mövcuddur, ərazi aktiv seysmik zonadır, bəzi yamaclarda xeyli antropogen yüklənmə var və belə şərait yamaclarda potensial sürüşmə zonaları yaradır. Adi halda belə potensial zonalarda yamac kütlələrinin ağırlıq qüvvəsi ilə sürüşmə qüvvəsi arasında tarazlıq yaranır və proses durğun hala keçir. Misal üçün Şəki-Zaqatala zonası öz seysmikliyi ilə fərqlənir. Ancaq bu ərazilər sürüşmə prosesləri baxımından elə də aktiv deyil.
Məlum olduğu kimi Abşeron yarımadası bu ilin oktyabr və noyabr aylarında ekstremal yağışlı günləri ilə səciyyələndi, aylıq yağış norması 2-3 gün ərzində yağdı. Nəticədə yamaclarda, xüsusən Bayıl yamacında, yamacların torpaq kütləsi və qrunt əlavə olaraq islandı, sürtünmə əmsalı azaldı, onların ağırlığı artdı və nəticədə ağırlıq ilə sürtünmə  qüvvələri arasında tarazlıq pozuldu, yamac boyu aşağı hərəkət başladı. Sonrakı mərhələdə bu proses təcil aldı, sürətləndi. Yəni bu zaman kəsiyində sürüşmə prosesində aparıcı qüvvə kimi iqlim amili, onun yaratdığı intensiv yağışlar oldu. Qısa müddətdə yağan yağış suları axmağa imkan tapmadı. Bu isə o deməkdir ki, biz hadisənin qarşısını almaq üçün elə yamacların özündə hidrogeoloji-mühəndisi qurğulara xüsusi əhəmiyyət verməliyik.
Bəzi fikirlərə görə Abşeron yarımadasının bəzi yerlərində yüksək mərtəbəli binaların və tikililərin inşasına qadağa qoymaq lazımdır. Mən bu fikirlə razı deyiləm və fikirləşirəm ki, müasir texnologiyalardan istifadə etməklə Abşeron yarımadasının hər yerində istənilən mərtəbəli binanı tikmək olar. Yadıma gəlir bir neçə il əvvəl N.Nərimanovun heykəlinin qabağından yol sürüşmə nəticəsində çatlamışdı və o yoldan aşağı Vaqif küçəsində bir hündür mərtəbəli binanın inşasına başlamışdılar. Mərhum akademik B.Budaqov və mən gəldik inşaat meydançasına, tikintinin prorabını tapdıq. Budaq müəllim ona dedi ki, sən görmürsən bura sürüşür, səndən bir azca yuxarıda çat yaranıb, sənin tikdiyin bina da sürüşəcək. O cavabında – “mən bunu görürəm və nə etdiyimi yaxşı bilirəm” dedi. Əlavə etdi ki, o yerin altındakı geoloji ana süxura 16 metr dərinliyində dəmir-beton dirəklər mıxlayacaq və dirəklər binanın dayanıqlığını təmin edəcək. O tikdi, bu gün bina möhkəm öz yerində dayanıb və üstəlik yuxarıdan gələn sürüşmənin də qarşısını alıb. Yəni istənilən yerdə tikmək olar, ancaq onun öz texnologiyası var. Əlbəttə bu tələbləri ödəmək layihələrin qiymətini qaldırır. Nə etməli başqa yol yoxdur, torpaq xüsusən yamaclar bahadır. Əvvəllər Bakı Şəhəri İcra Hakimiyyəti deyirdi ki, hər tikinti layihəsi 43 imzadan keçir. Bax elə o imzalardan biri layihələrdə sürümə amilini mütləq nəzərə almalı, tikintiyə əlavə tələblər qoymalıdır.
Bunun üçün ən əvvəl ölkə ərazisində potensial sürüşmə ərazilərinin irimiqyaslı rəqəmsal xəritələri hazırlanmalıdır. Sürüşmə ilə yanaşı sel, uçqun, defilyasiya, eroziya və s. kimi təhlükəli geomorfoloji proseslərdə bu xəritələrdə öz əksini tapmalıdır.
Nəhayət, vurğulamaq istəyirəm ki, sürüşmələrin belə aktivləşməsinin əsas səbəblərindən biri Yer kürəsi iqlimin istiləşməsi, onun yaratdığı ekstremal meteoroloji hadisələrin Azərbaycan ərazisində təzahürü ilə əlaqədar olduğu aydın görünür. BMT-nin İqlim dəyişmələri üzrə Dövlətlərarası Ekspertlər Qrupunun axırıncı hesabatına görə belə ekstremal halların tezliyi və diapazonu getdikcə artacaqdır. Kimi buna hazır olacaqdır, kimi də ekoloqların ümumdünya qəsdində olduğunu müzakirə etməklə, heç nəsiz qalacaqdır. Sual budur!

Климатические изменения и современные оползни Абшерона 2018-12-12 14:57:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Оползень- опасное геоморфологическое событие, происходящее на поверхности земли. Название области науки, занимающейся этим природным процессом – геоморфология. Геоморфология изучает рельеф земли, вертикальный и горизонтальный разломы, закономерности изменчивости  и эволюции, генезис процессов, имеющих тенденцию и, в общем, происходящих на поверхности земли.
Оползень происходит вдоль склона из-за веса горных пород и вследствие вымывания склона, чрезмерной влаги, подверженности сейсмическим толчкам и из-за дополнительных нагрузок, возникающих от других процессов.
В результате процессов, происходящих в разрезе поверхности земли в течение  определенного времени, разные факторы доминируют в фазах развития оползня.  Оползни образуются по склонам долин или берега реки, в горах, у берега моря и т.д. Самые значительные оползни происходят на дне морей и океанов. Они имеют место на склонах с пористыми и водоносными осадочными породами. Во многих случаях, движение по склонам крупных масс земли или пород вызвано дождевыми водами и намоканием грунта. Так, масса намокшего грунта тяжелеет, становится подвижной. Сила трения, поддерживающая грунт или породу уменьшается относительно силы тяжести пород склонов, и возникает движение вниз вдоль склона. Затем, с увеличением наклона процесс ускоряется. Без сомнения, на процесс оказывают влияние геологические процессы в более глубоких  слоях, движение тектонических плит, сейсмические условия и антропогенная нагрузка. Но при активизации в разрезе оползня они носят фоновый характер.
В последнее время на территории Абшеронского полуострова оползневые процессы активизировались, и, в некоторых случаях, имели характер стихийного бедствия. Насколько правильно связывать это современную активизацию с геологическими процессами и сейсмическими условиями? Да, известно наличие интенсивного движения тектонических плит на территории Азербайджана. Территория является сейсмически активной зоной; на некоторых склонах имеется значительная антропогенная нагрузка, и такие условия создают потенциально оползневые зоны на склонах. В обычных условиях, в таких потенциальных зонах сила тяжести склоновых масс равна силе скольжения, и процесс переходит в застойное состояние. В качестве примера, зона Шеки-Закаталы отличается своей сейсмичностью. Однако эти территории не так активны в отношении оползневых процессов. Как известно, в октябре и ноябре текущего года Абшеронский полуостров характеризовался экстремально дождливыми днями: месячная норма осадков выпала в течение 2-3 дней. В результате, на склонах, особенно на склоне Баил, земная масса склонов и грунт намокли, коэффициент трения уменьшился, их вес увеличился, и равновесие между силами тяжести и трения нарушилось, началось движение вниз по склону. На следующем этапе процесс усилился. То есть, на этом отрезке времени движущей силой оползня стал климатический фактор и интенсивные дожди, созданные им. Потоки дождя не нашли выхода за короткий период времени. Это означает, что для предотвращения такого события нужно обратить особое внимание на инженерно- гидрогеологические сооружения на таких склонах.
Согласно некоторым мнениям, в некоторых зонах Абшеронского полуострова нужно запретить строительство многоэтажных зданий. Я с этим мнением не согласен и думаю, что с использованием современных технологий можно построить любое многоэтажное здание в любом месте Абшеронского полуострова.
Помню, как несколько лет назад, перед памятником Н.Нариманову, на дороге образовалась трещина в результате оползня, и ниже этой дороги, на улице Вагифа, начали строительство высотного здания. Вместе с покойным академиком Б.Будаговым мы пришли на строительную площадку, нашли прораба стройки. Б.Будагов сказал ему, что выше имеется оползень и его здание также сползет. Он ответил, что видит это и хорошо знает, что делает. Он добавил, что закрепит железобетонные основы на глубину 16 метров в геологическую породу под землей, чтобы обеспечить устойчивость здания. Он построил здание, которое крепко держится и вдобавок предотвращает оползень сверху. То есть, можно строить всюду, но с учетом нужной технологии. Разумеется, выполнение этих требований повышает стоимость проекта. Что делать, другого пути нет - земля, особенно склоны, стоят дорого. Раньше в Исполнительной власти г. Баку говорили, что каждый строительный проект собирает 43 подписи. Одна из подписей должна обязательно учитывать фактор оползней в проектах и предъявлять строительству дополнительные требования.
Для этого, прежде всего, необходимо составить крупномасштабные цифровые карты потенциально оползневых зон, имеющихся на территории страны.
Наряду с оползнями, на этих картах должны найти отражение обвалы, сели, эрозия и  др. опасные геоморфологические процессы.
Наконец, хочу подчеркнуть, что одной из основных причин активизации оползней является климатическое потепление на Земном шаре. Экстремальные метеорологические события, создаваемые им, ясно видны на территории Азербайджана. Согласно последнему отчету Межгосударственной Экспертной группы  по климатическим изменениям ООН, частота и диапазон подобных экстремальных явлений постепенно будет увеличиваться. Вопрос состоит в том, кто будет готов к этому, и кто останется ни с чем, обсуждая глобальные намерения экологов!