Torpaq idarəçiliyinə dair konfransın materiallar toplusu nəşr edilib Dek 12, 2018 | 04:12 / YENİ NƏŞRLƏR
Kitabda 2018-ci il mayın 7-də Azərbaycan Respublikası Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, o cümlədən Coğrafiya İnstitutu alimlərinin iştirakı ilə birgə keçirilmiş konfransın materialları toplanıb. Konfrans Azərbaycan xalqının ümummilli lideri H.Ə.Əliyevin anadan olmasının 95 illik yubileyinə həsr olunmuşdur. Əsərlər toplusunda Azərbaycanda müstəqillik illərində həyata keçirilən torpaq islahatının nəticələri təhlil edilir, torpaqlardan istifadənin müasir vəziyyəti araşdırılır, ölkədə aparılan torpaqların elektron kadastr uçotu işinin nəticələri, torpaq idarəçiliyində istifadə istiqamətləri müəyyənləşdirilir, kənd təsərrüfatının ərazi təşkilində olan problemlərin aradan qaldırılmasının elmi əsasları göstərilir.
Kitabın baş redaktorları AR ƏMDK-nın sədri K.Ə.Həsənov və AMEA-nın prezidenti, akademik A.A.Əlizadə, elmi redaktoru Cİ-nin direktoru, akademik R.M.Məmmədov, buraxılışına məsullar  Cİ-nin əməkdaşları - istiqamət rəhbəri, c.ü.e.d. Z.N.Eminov və direktor müavini, dosent M.S.Həsənovdur.

Вышел из печати сборник материалов конференции по землеустройству: «Управление земельными ресурсами в условиях рыночной экономики: достижения и современные призывы».
Книга была написана 7 мая 2018 года при участии Государственного комитета по имущественным вопросам Азербайджанской республики и Национальной Академии наук Азербайджана, в том числе Института Географии. В ней опубликованы материалы Конференции, посвященной 95-летию со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
В сборнике работ анализируются результаты земельной реформы за годы независимости, анализируется текущее состояние землепользования, определяются результаты электронной регистрации земли в стране, а также научные основы для решения проблем землеустройства и управления с/х землями.
Главный редактор книги К.А.Гасанов и президент НАНА, А. Ализаде, академик Р.Мамедов, ответственный за выпуск, сотрудники отдела – зав. отделом З.Н.Эминов и зам. директора, доц.М.Гасанов.