Alimimiz Beynəlxalq memoranduma imza atıb Dek 14, 2018 | 02:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov dekabrın 6-dan 10-dək Çin Xalq Respublikasında ezamiyyətdə olub.
M.Həsənov  Quancjau şəhərindəki Sun Yat-sen Universitetində Çin Coğrafiya Cəmiyyətinin və Sun Yat-sen  Universiteti Coğrafiya və Planlaşdırma Məktəbinin təşkilatçılığı ilə 22 Asiya ölkəsinin iştirak etdiyi «Asiyanın inkişafı və bizim Coğrafiyamız» mövzusunda keçirilən 4-cü Asiya Coğrafiya Konfransında (AGC-2018) ölkəmizi təmsil edib.
«Azərbaycan, AMEA Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti» adlı məruzə ilə çıxış edən təmsilçimiz Azərbaycanın coğrafi mövqeyi, Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərində respublikamızın yeri, ölkənin təbii ehtiyatları, iqlim şəraiti və iqlim dəyişmələri, landşaftı, son illər ərzində İnstitut əməkdaşları tərəfindən tərtib edilərək çap olunmuş xəritə, atlas və kitablar haqqında geniş məlumatı diqqətə çatdırıb. O həmçinin, mənfur qonşular  tərəfindən işğal olunmuş ərazilərimiz, orada törədilən vəhşiliklər - yanğınlar, meşələrin qırılması, ekoloji şəraitə vurulan ziyanlar və s. kimi məsələlərə  də toxunub.
Tədbirin sonunda tədbir iştirakçıları Asiya Coğrafiya Cəmiyyətləri Assosiasiyasının yaradılması haqqında memorandum imzalayıblar və bu  barədə kütləvi informasiya vasitələrinə, eləcə də Beynəlxalq Coğrafiya İttifaqına məlumat verilib.
Çox böyük müvəffəqiyyətlə keçən konfransın işində Yaponiyanın Xokkaydo Universitetinin professoru, Beynəlxalq Coğrafiya İttifaqının Prezidenti Yukio Himiyama da iştirak edib.

Наш ученый подписал Международный меморандум Дек 14, 2018 | 02:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заместитель директора по науке Института Географии им. Акад. Н.Алиева НАНА, доц. Магеррам Гасанов, находился в командировке в Китайской Народной Республике с 6 по 10 декабря.
М.Гасанов принял участие в 4-ой Азиатской географической конференции (AGC-2018), организованной Китайским географическим обществом и Школой географии и планирования Университета Сунь Ятсена, состоявшейся в Университете Сунь Ятсена в Гуанчау, с участием 22 азиатской страны. Темой конференции было «Развитие Азии и наша География».
Наш представитель, выступивший с докладом «Азербайджан, Институт Географии НАНА и Азербайджанское Географическое Общество» довел до сведения присутствующих информацию о географическом положении Азербайджана, месте нашей страны в Западно-Восточном и Юго-Северном транспортном коридоре, природных ресурсах республики, климатических условиях и климатическом изменении, ландшафте, а также атласах, книгах и картах, составленных и опубликованных сотрудниками Института.
Он также коснулся вопросов оккупации наших территорий со стороны неверных соседей, зверства и поджогов, уничтожения лесов, ущерба, нанесенного экологии и др.
В конце мероприятия участники подписали меморандум о создании Ассоциации Азиатских Географических обществ, и об этом сообщено СМИ и Международному Географическому Союзу.
В работе конференции, которая прошла с большим успехом, участвовал профессор Университета Хоккайдо, президент  Международного Географического Союза Юкио Химияма.