Əməkdaşımız Zahid Əhmədov dünyasını dəyişib Yan 29, 2019 | 04:01 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı Zahid Əhmədov yanvarın 27-də faciəli şəkildə dünyasını dəyişib.
Zahid Məhəmməd oğlu  Əhmədov 1939-cu il  noyabrın 15-də Gürcüstan SSR Dmanisi rayonunun Şorşeled kəndində anadan olmuşdur.
1958-ci ildə Dmanisi rayonu Kiromisi kənd orta məktəbini gümüş medalla bitirmiş və həmin ilin noyabr ayında ordu sıralarına çağrılmışdır. 1961-ci ildə hərbidən tərxis olunandan sonra Bakı şəhərinə gəlmiş,  Yeni Bakı Neftayırma zavodunda fəhlə işləmişdir. 1962-ci ildə M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Xarici Dillər İnstitutunun ingilis dili fakültəsinə qəbul olunmuş və 1967-ci ildə oranı bitirmişdir.
1967-1969-cu illərdə Azərbaycan SSR Qasım İsmayılov (indiki Göranboy) rayonunun Tapqaraqoyunlu kənd orta məktəbində ingilis dili müəllimi işləmişdir.
1969-cu ilin oktyabr ayından ömrünün sonunadək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda elmi işçi vəzifəsində çalışmışdir, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin “Coğrafiya və təbii resurslar” jurnalına redaktorluq etmişdir.
Zahid Əhmədov bədii yaradıcılıqla, elmi  redaktorluq, tərcüməçilik fəaliyyəti ilə də məşğul olmuş, bir sıra publisistik yazı və hekayələrin müəllifi olmuş, “Yarımçıq hekayələr” hekayələr toplusunu çap etdirmişdir.  “Toxunulmaz müqəddəslər”, “Qəribə dünyamız, sirli dünyamız”, toplularını, yaponiyalı Reiko Ucidanın “Tufandan qabaq”, “Yamanlığın kökü”, “Ürəyini harayla” əsərlərini ingilis dilindən Azərbaycan dilinə, akademik Budaq Budaqovun “Avrasiyanın türk toponimləri” əsərini isə Azərbaycan dilindən ingilis dilinə tərcümə edib. Bu kitabın nəşrini görmək onun arzularından biri olub.
Özünün yazdığı kimi, onun maraq dairəsi – mütaliə, tərcümə, insan mənəviyyatı ilə bağlı publisistika, ən böyük istəyi – Azərbaycanı həmişə azad, və bütöv, insanlarını halal, məğrur və ləyaqətli görmək olub.
AMEA H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun kollektivi iş yoldaşları  Zahid Əhmədovun vəfatından kədərləndiklərini bildirir, mərhumun ailəsinə, dostları və əzizlərinə  dərin hüznlə başsağlığı verirlər.

Не стало нашего сотрудника Захида Ахмедова 2019-01-29 16:03:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В 1958 году он окончил с серебряной медалью среднюю школу села Киромиси Дманисского района и в ноябре того же года был призван в армию. После демобилизации в 1961 году он прибыл в Баку и работал на Ново-Бакинском НПЗ. В 1962 году он поступил на факультет английского языка Азербайджанского Педагогического Института иностранных языков имени М.Ф.Ахундова и окончил его в 1967 году.
В 1967-1969 годах работал учителем английского языка в средней школе села Тапгарагоюнлу им. Гасыма Исмайлова (в наст.Гёранбой) Азерб. ССР.
С октября 1969 года до конца жизни он работал в Институте Географии им. акад. Г.А.Алиева НАНА научным сотрудником, являлся редактором журнала АГО «География и природные ресурсы».
Захид Ахмедов занимался литературным творчеством, научной редакцией, переводами, был автором публицистических статей и рассказов, опубликовал сборник рассказов «Незавершенные рассказы», перевел ряд произведений с английского языка на азербайджанский язык. Он также перевел с азербайджанского на английский труд академика Будага Будагова «Тюркские топонимы Евразии». Одним из его желаний было видеть публикацию этой книги.
В круг его интересов входило, по его же словам, чтение, перевод, пропаганда человеческой морали и величайшее желание- видеть свободу и целостность Азербайджана, а его граждан честными, гордыми и достойными.
Коллектив Института Географии им. акад. Г.А.Алиева НАНА выражает скорбь по поводу гибели своего коллеги  и выражает соболезнования семье покойного, друзьям и родственникам.