Cİ-yə böyük həcmli yaddaş resursları təqdim olunub Yan 24, 2019 | 11:01 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Atlasının, müxtəlif məzmunlu coğrafi xəritələrin, Xəzər dənizində baş verən ekoloji dəyişikliklərin xəritləşdirilməsi və ekoloji dəyişikliklərin Xəzər dənizinə və sahil zonasına təsirinin proqnoz-risk xəritələrinin, ekzodinamik proseslərin ətraf mühitinə təsirinin öyrənilməsi və ekogeomorfoloji proqnoz xəritələrin, qlobal və regional iqlim dəyişkənliyinin və antropogen amillərin ətraf mühitə təsirinin müxtəlif variasiyalı modellər və landşaft xəritələrinin hazırlanması, ekоlоji-соğrafi mоnitоrinq sisteminin yaradılması və s. istiqamətlərdə işlər həyata keçirilir. Bu işlərin həyata keçirilməsi zamanı aerokosmik informasiya (kosmik və aerofotoşəkil, Pilotsuz Uçan Aparatlardan alınan təsvirlər və s.), ərazi, vektor və attributiv məlumatlardan geniş istifadə edilir. Qeyd olunan məlumatlardan istifadə nəticəsində yaranmış böyük həcmli məlumatların saxlanılması zamanı məlumat itkisinin qarşısının alınması və məlumatların gələcək nəsillərə təhlükəsiz şəkildə ötürülməsi zərurəti yaranmışdır.
Bu məqsədlə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Elm Kompüter Şəbəkəsi tərəfindən AMEA Coğrafiya İnstitutuna böyük həcmli yaddaş resursları (Cloud Storage) təqdim olunmuşdur.  İnstituta 5 terabayta qədər yaddaş resurslarının verilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Cloud Storage AMEA-nın institut və təşkilatları üçün nəzərdə tutulmuş ödənişsiz xidmətdir. Bu xidmət xüsusi əhəmiyyətə malik olan böyük həcmli məlumatların təhlükəsiz saxlanılmasını təmin edir.

AzScienceNet предоставил ресурсы памяти большого объема Институту географии НАНА Янв 24, 2019 | 11:01 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте Географии им. акад. Г.Алиева НАНА проводятся научные работы в разных направлениях. Производится картирование экологических изменений в Каспийском море. Подготовлен Атлас ЧС Азербайджанской Республики, географические карты разного содержания. Ведется изучение влияния экзо-динамических процессов на окружающую среду, составление карт эко-геоморфологического прогноза, глобальных климатических изменений и моделей влияния антропогенных факторов на внешнюю среду, а также ландшафтных карт, создание системы экологического и географического мониторинга и др.
При выполнении этих работ широко используется аэрокосмическая информация (космические и аэрофотоснимки, изображения, полученные с беспилотных летающих аппаратов и т.д.), а также векторная,  атрибутивная и территориальная.
Научно-компьютерная сеть AzScienceNet Института информационных технологий НАНА предоставила Институту географии НАНА ресурсы памяти большого объема (Cloud Storage). Планируется предоставить институту до 5 терабайтов ресурсов памяти.
Отметим, что Cloud Storage - бесплатная услуга, предоставляемая учреждениям и организациям НАНА. Этот сервис обеспечивает безопасное хранение больших объемов данных, что имеет особое значение.