Demoqrafik inkişafın problemləri mövzusunda məruzə dinlənilib Fev 27, 2019 | 05:02 / ELMİ İCLASLAR
Akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə  AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun növbəti Elmi seminarında Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Rövşən Kərimovun “Azərbaycanda demoqrafik inkişafın regional problemləri” adlı məruzəsi dinlənilib.
Tədqiqatçı  regional demoqrafik inkişafın davamlılığını müəyyən edən amilləri təhlil etmiş, əhalinin artım tempinə görə regionların müqayisəsini aparmış, onların davamlı demoqrafik inkişaf potensialını qiymətləndirmişdir. Azərbaycan ərazisində məskunlaşma baxımından yüksək əlverişli olmayan ərazilər qeyd edilmiş, rayonların demoqrafik inkişafında münbit torpaqların mövcudluğunun, eləcə də paytaxta və iri regional mərkəzlərə yaxınlıq amilinin mühüm rol oynadığı diqqətə çatdırılmışdır.
R.Kərimov regionların demoqrafik inkişafının sosial-iqtisadi baza amillərini 4 qrupa ayıraraq onları şərh etmişdir. Hazırlanmış cədvəllər əsasında sənaye potensialına görə ölkədə yüksək ərazi disproporsiyasının qaldığını vurğulamışdır.
Bildirilib ki, Azərbaycanın regionları üzrə becərilə bilən torpaq resurslarının demoqrafik inkişaf baxımından məhdud və ya geniş olduğunu göstərən müvafiq xəritə hazırlanmışdır. Xəritə əsasında əhalinin fizioloji sıxlığının yüksək və aşağı olduğu iqtisadi-coğrafi və inzibati rayonlar fərqləndirilmişdir. Həmçinin regionlarda orta hesabla əhalinin hər nəfərinə düşən mənzil sahəsinin azaldığı diqqətə çatdırılmışdır.
Qeyd edilmişdir ki, 1999-cu il siyahıyaalınmasına əsasən əhalisi 10-20 min arasında olmuş inzibati rayon mərkəzlərinin demoqrafik inkişafı əsasən ləng gedir, son 20 il ərzində onların əksəriyyətində əhalinin orta illik artımı 1%-dən aşağı olmuş, bu kateqoriyadan olan inzibati rayon mərkəzləri arasında yalnız Ağsu, Biləsuvar, həmçinin Neftçala şəhərlərində nisbətən sürətli artım qeydə alınmışdır. Əhalisi 10 min nəfərdən az olan rayon mərkəzlərinin əhali cəlbetməsi  zəifdir. Azərbaycanın iri şəhərləri arasında isə demoqrafik baxımdan ən zəif templə inkişaf edən şəhər Mingəçevirdir. Bu şəhərin əhalisi son 20 ildə cəmi 10,5 min nəfər (11%) artmışdır.
Müəllif son illərdə əhalisi azalan kəndlərin nisbətən çox olduğu regionlar kimi Quba-Xaçmaz, Lənkəran-Astara, həmçinin Şəki-Zaqatala, Gəncə-Qazax iqtisadi-coğrafi rayonlarını  qeyd etmişdir. O, apardığı tədqiqatın nəticəsi olaraq inzibati rayonların əhalisinin sayını, artım tempini, mövcud demoqrafik potensialı ifadə edən bir neçə xəritə hazırlamış və onlar əsasında təhlil aparmışdır.
R.Kərimov sonda tədqiq etdiyi problemlər üzrə təkliflərini verib. O, alimlər tərəfindən dağlıq və sərhəd rayonlarının, oradakı yaşayış məntəqələrinin inkişafına dair xüsusi altproqramın işlənib hazırlanmasını və regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə dövlət proqramına daxil edilməsini məqsədəuyğun hesab edib.

Заслушан доклад по проблемам демографического развития 2019-02-27 17:29:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На очередном научном семинаре Института Географии  им. акад. Г.Алиева НАНА, под председательством академика Рамиза Мамедова, заслушан доклад ведущего научного сотрудника отдела Демографии и Географии населения, д.ф.г. Ровшана Керимова на тему «Региональные проблемы демографического развития в Азербайджане».
Исследователь проанализировал факторы, определяющие устойчивость регионального демографического развития, сравнил регионы по темпу роста населения, оценил потенциал устойчивого демографического развития. Отмечены неблагоприятные для расселения в Азербайджане возвышенные территории, подчеркнута роль плодородных земель и фактор близости к столице или крупным региональным центрам.
Р.Керимов, разделив основные факторы социально-экономического развития регионов на 4 группы, дал пояснения. На основании подготовленных таблиц он отметил сохранение большой территориальной диспропорции по промышленному потенциалу.
Он сообщил о подготовленной соответствующей карте с указанием недостачи земельных ресурсов с точки зрения демографического развития или его избытка по регионам Азербайджана.
На основе карты выделены экономико-географические  и административные районы с высокой и низкой физиологической плотностью населения. Было также отмечено сокращение жилищной площади в среднем на душу населения в регионах.
По утверждению докладчика, согласно переписи населения 1999 года, демографическое развитие административных районных центров, где население составляет 10-20 тыс. чел., демографический рост замедлен. В большинстве этих регионов, последние 20 лет среднегодовой прирост населения составлял меньше 1%. Среди административных районных центров этой категории отмечен относительно быстрый рост населения в городах Агсу, Биласувар и Нефтчала. В региональных центрах с населением менее 10 тыс. чел. активность населения низкая.
Среди крупных городов Азербайджана самый низкий темп демографического развития в Мингачевире. За последние 20 лет население этого города выросло на 10,5 тыс. человек (11%).
Р.Керимов отметил относительно большое количество районов, где население сократилось. Среди них он назвал Губа-Хачмазский, Ленкоран-Астаринский, Шеки-Закатальский, Гянджа-Казахский экономико-географические районы.
В результате исследований он подготовил ряд карт, отражающих численность населения, имеющийся демографический потенциал, темпы роста и использовал их в ходе доклада.
Затем Р.Керимов  дал свои предложения по сказанному. Он счел целесообразным разработать подпрограмму горных и приграничных регионов, населенных пунктов и включить в Государственную программу по социально-экономическому развитию регионов.