Cənub zonasının demoqrafiya məsələlərinə dair yeni kitab Sen 11, 2019 | 04:09 / YENİ NƏŞRLƏR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu İnsan coğrafiyası istiqaməti əməkdaşlarının “Lənkəran-Astara iqtisadi-coğrafi rayonunda demoqrafik inkişaf problemləri və əhalinin məskunlaşması” adlı yeni kitabı çapdan çıxıb.
Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramları çərçivəsində ikinci nəşr olan və 4 fəsildən ibarət monoqrafiyada Azərbaycanın cənub regionunda əhali məskunlaşmasının müasir vəziyyəti, onun dinamikasına təsir göstərən təbii-coğrafi və sosial-iqtisadi amillər, nizamlanması istiqamətləri təhlil olunur. Kitab rəngli şəkillər, xəritə və cədvəllərlə müşayiət olunur.
Monoqrafiya əhali coğrafiyası, demoqrafiya, əhali coğrafiyası, iqtisadi coğrafiya ilə məşğul olan elmi işçilər, ali məktəb tələbələri (bakalavr və magistlər), regional planlaşma ilə məşğul olan mütəxəssislər və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Kitabın baş  redaktoru akademik Ramiz Məmmədov, elmi redaktoru coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənovdur.

Новая книга по демографическим вопросам Южной зоны Сен 11, 2019 | 04:09 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Вышла из печати новая книга сотрудников направления Географии Человека,  Института Географии им. акад. Г.А.Алиева НАНА под названием «Проблемы демографического развития и расселения населения в Ленкоранско-астаринском экономико-географическом регионе».
Монография является вторым изданием в рамках Государственной программы социально-экономического развития регионов и, состоит из 4 глав. В ней анализируется текущее состояние населения в южном регионе Азербайджана, а также природно-географические и социально-экономические факторы, влияющие на его динамику. Книга иллюстрирована фотоснимками, картами и таблицами.
Монография предназначена для научных сотрудников специалистов и студентов данной области, а также широкой аудитории.
Главным редактором книги является академик Рамиз Мамедов, научным редактором -доктор философии по географии, доц. Магеррам Гасанов.