Cİ əməkdaşları Beynəlxalq dağ forumunda İştirak ediblər Noy 15, 2019 | 05:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun 23 əməkdaşı oktyabrın 30-dan noyabrın 1-dək İstanbulda keçirilən, Cenevrə və Davamlı Qafqaz Universiteti tərəfindən təşkil edilən və İsveçrə İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyi (SDC) və BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı tərəfindən dəstəklən Beynəlxalq forumda iştirak edib.
"İkinci Qafqaz Dağ Forumu: Qafqaz Tədqiqatları Gündəmi - Davamlı Regional İnkişafın Açarı" mövzusundakı tədbiri keçirməkdə əsas məqsəd  hazırda iqtisadi, ekoloji, sosial və əhalinin həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması istiqamətində ciddi problemlərlə üzləşmiş Qafqaz regionu ölkələrində davamlı inkişafa nail olma yollarının  araşdırılması, mövcud problemlərin müzakirəsi və həlli yollarının tapılması istiqamətində təhlillərin aparılması olub.
Tədbirdə Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan, Rusiya, İran Türkiyə ilə yanaşı Ukrayna, Avstriya, Rumıniya, İsveçrə, Almaniyanın elm və tədqiqat mərkəzlərinin 178 nüfuzlu alim və tədqiqatçıları iştirak edib. İştirakçıların 20,2 faizini (36 nəfər) təşkil edən Azərbaycan nümayəndələri 3 gün davam edən 20 tematik sessiya və  3 plenar iclasda dağlıq regionların dayanaqlı  inkişafı ilə bağlı apardıqları tədqiqatlar barədə məruzələr ediblər.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov «Su resursları» adlı 3-cü Tematik Sessiyada geniş məruzə ilə çıxış edib.
Cİ əməkdaşları - c.ü.e. doktorları Z. Emınov “Azərbaycanın dağlıq ərazilərində yerləşən şəhərlər və onların coğrafi-demoqrafik inkişafı” və N.Paşayev  “Şəki rayonunda məsafədən zondlama metodundan istifadə etməklə sel hadisəsinin ərazi planlaşdırılmasına təsirinin araşdırılması”, c.ü.f.doktorları R.Kərimov “Azərbaycan bölgələrində davamlı demoqrafik inkişaf”, N.Cəfərova “Azərbaycanın dağ kənd yaşayış məntəqələrinin sosial-iqtisadi inkişafında turizm mənbələrinin rolu”, M.İsmayılov “Azərbaycanda qorunan ərazilər: Landşaft-ekoloji müxtəliflik və davamlılıq”, elmi işçi T.Hüseynova “Əhalinin həyat keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və insan inkişafı indeksi”  və digərləri müxtəlif mövzularda təqdimatlarla çıxış ediblər.

Сотрудники ИГ участвовали в Международном Горном Форуме Ноя 15, 2019 | 05:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
С 30 октября по 1 ноября 23 сотрудника Института Географии им. акад. Г.Алиева НАНА участвовали в Международном Горном форуме, организованном в Стамбуле Женевским  Горным Университетом, Женевским Агентством Развития и сотрудничества (SDC) при поддержке Программы ООН по Окружающей среде.
Цель «Второго Кавказского Горного форума - исследование Кавказа: ключ к устойчивому региональному развитию» - это найти пути устойчивого развития  в странах Кавказского региона, которые в настоящее время сталкиваются с серьезными проблемами в области экономики, окружающей среды и уровня жизни, обсуждение и решение существующих проблем.
В мероприятии приняли участие 178 влиятельных ученых и исследователей из Азербайджана, Грузии, Армении, России, Ирана, Турции, Украины, Австрии, Румынии, Швейцарии и Германии.
Представители Азербайджана, составляющие 20,2% участников (36 человек), сообщили о своих исследованиях по устойчивому развитию горных регионов в течение 3 дней, во время 20 тематических сессий и 3 пленарных сессий.
Директор Института географии, академик Рамиз Мамедов, выступил с речью на 3-ей тематической сессии на тему «Водные ресурсы».
Д. н. г. З. Эминов сделал доклад по вопросу «Города Азербайджана, расположенные в горных областях и их географическое и демографическое развитие», д. ф. г. Р. Керимов об устойчивом демографическом развитии азербайджанских регионов», Н. Пашаев на тему «Исследование влияния на территориальное планирование селей в Шекинском районе с помощью метода дистанционного зондирования». Д. ф. г Н. Джафарова выступила с презентацией «Роль туристических организаций в социально-экономическом развитии жилищных пунктов горных районов Азербайджана», М. Исмайлов с докладом «Охраняемые территории Азербайджана: ландшафтно-экологическое разнообразие и устойчивость».