Azərbaycanda səhralaşma ocaqları müəyyən edilib Dek 23, 2019 | 11:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov və elmi işçi Emil Cəbrayılov Azərbaycan Dövlət Televiziyası çəkiliş qrupunun müşayiəti ilə Mil düzünün Şirinqum təpələri ərazisində çöl-tədqiqat işləri aparmışlar.
Araşdırmalar nəticəsində müəyyən olunmuş yeni səhralaşma ocaqlarında müşahidə və ölçmə işləri aparılmışdır.  Mil düzündə səhra landşaftının 45 hektara qədər ərazini əhatə etməsi müəyyən edilmişdir. Təpələrin mütləq və nisbi hündürlükləri ölçülmüş, coğrafi koordinatlar dəqiqləşdirilmişdir. Ərazidə 20-yə qədər barxan tipli eol relyef formaları müşahidə olunmuşdur... Tədqiqatlar davam etdirilir.
Aparıcı Orxan Cabbarlının  rəhbərliyi ilə çəkiliş qrupunun  lentə aldığı  kadrlar  əsasında veriliş hazırlanıb  “Ekoetika” televiziya proqramının  növbəti buraxılışında ictimaiyyətə nümayiş etdiriləcək.

В Азербайджане выявлены очаги опустынивания 2019-12-23 23:37:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института Географии д. ф. г. Мирнух Исмайлов и научный сотрудник Эмиль Джабраилов провели полевые исследования на холмах Ширингум Мильской равнины в сопровождении съемочной группы Азербайджанского Государственного телевидения.
В результате исследований наблюдались очаги опустынивания и были проведены измерения. На ландшафте Мильской равнины 45 га территорий охвачены пустыней. Были замерены относительная и абсолютная высоты холмов и определены географические координаты. Наблюдалось около 20-ти эоловые рельефные формы типа барханов. Исследования продолжаются.
Передача будет подготовлена по материалам съемочной группы, возглавляемой ведущим  Орханом Джаббарлы, и будет показана широкой публике в следующем выпуске телевизионной программы «Экоэтика».