İctimai əlaqələr şöbəsinin hesabatı dinlənilib Dek 26, 2019 | 04:12 / ELMİ İCLASLAR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu  İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin illik hesabatı dinlənilib.
Təqdimatla çıxış edən Xanım Rzazadə əvvəlcə şöbənin strukturu, fəaliyyət istiqamətləri, 2019-cu ildə görülən işlər, aparılan monitorinqin nəticələri haqqında məlumat verib. O qeyd edib ki, Şöbə öz fəaliyyətində coğrafiya elminin təbliğinə geniş yer ayırır. Belə ki, bu istiqamətdə hesabat ilində 150-dən artıq press-reliz hazırlanaraq kütləvi informasiya vasitələrində yayımlanıb. Onların arasında  iqlim dəyişkənliyi, onun insan sağlamlığına  və kənd təsərrüfatına təsiri, torpaqların deqradasiyası, külək elektrik enerjisindən istifadə, Xəzər dənizi səviyyəsinin dəyişkənliyi, İnstitutun keçirdiyi  elmi-praktiki konfranslar və digər tədbirlər, yaşayım məntəqə adlarının dəyişdirilərək erməni adları ilə əvəz olunması, yağıntı rejiminin dəyişmələri, geoarxeologiya və s. kimi mövzular KİV-lərdə daha çox işıqlandırılan xəbərlər sırasındadır. Məruzəçi həmçinin bildirib ki, bu il keçirilən konfranslar barədə 3 divar stendi və Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş səsli və musiqili 15 dəqiqəlik video çarx hazırlanaraq uyğun tədbirdə nümayiş etdirilib.
İnstitut saytı canlı nümayiş etdirilərək haqqında geniş məlumat verilib.
Sonra X.Rzazadə  statistik rəqəmlərə toxunaraq xəbərlərin KİV-lərdə yayılması, İnstitut saytına aylar üzrə müraciətlər, saytın “Xəbərlər” bölməsində yerləşən  konfranslar, mühüm hadisələr, tədbirlər, nəşr fəaliyyəti, yubileylər, İnstitut əməkdaşlarının KİV-lərdə çıxışları, xaricdən və ölkəmizdən sayta daxil olmalar, sayt istifadəçilərinin ümumi sayı və yaş həddi və s. haqqında maraqlı məlumatlar verib.

Заслушан отчет отдела связи с общественностью Дек 26, 2019 | 04:12 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
В Институте Географии им. акад. Г.Алиева НАНА заслушан годовой отчет отдела связи с общественностью.
Ханым Рзазаде выступила с презентацией, рассказав о структуре отдела, его деятельности в 2019 году и результатах мониторинга. Она отметила большой вклад отдела в пропаганду географической науки. Так, в этом направлении подготовлено более 150 пресс-релизов для средств массовой информации.
Такие темы, как климатические изменения, их влияние на здоровье человека и сельское хозяйство, деградация почв, использование энергии ветра, нестабильность уровня Каспийского моря, научно-практические конференции являются самыми широко освещаемыми новостями в СМИ.
Докладчик также сказала, что в этом году на конференции были представлены 3 стенда, подготовлены и продемонстрированы 15-минутные видеоролики, посвященные 650-летию Насими. Она сообщила, что на сайте ИГ дается широкая информация по данному вопросу.
Далее Х.Рзазаде рассказала о статистических показателях сайта относительно распространения новостей в СМИ, запросов информации, издательской деятельности, просмотров сайта из-за рубежа и др.