AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin (ACC) və Coğrafiya İnstitutunun dəstəyi ilə Təhsildə İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə III Qrant müsabiqəsinin qalibi “Coğrafiyadan şagirdlərin Beynəlxalq Coğrafiya Olimpiadasına (iGeo) hazırlığı” layihəsinin bağlanış tədbiri baş tutub.
Tədbirdə ali və orta məktəblərin coğrafiyaçı alim və müəllimləri, rəhbər işçiləri iştirak ediblər.
ACC-nin prezidenti və Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov coğrafiyanın əhəmiyyətindən, Azərbaycanın coğrafi mövqeyindən, coğrafiya fənninin tədrisindən, coğrafi informasiyanın rolundan, ölkə rəhbərliyinin coğrafiya elminə və coğrafiyaçılara verdiyi dəyərdən, coğrafi biliklər olmadan bir çox problemləri həll etməyin mümkünsüzlüyündən danışıb. Akademik Coğrafiya Cəmiyyətinin Beynəlxalq coğrafiya olimpiadasına gedəcək şagirdlərin hazırlığına dəstək olduğunu diqqətə çatdırıb.
Layihə rəhbəri Yaşar Seyidəliyev beynəlxalq coğrafiya olimpiadası (iGeo) barədə məlumat verərək bildirib ki, Beynəlxalq coğrafiya olimpiadası 1996-cı ildən Beynəlxalq Coğrafiya Birliyinin (IGU) tərkibində fəaliyyət göstərir. Bu il keçiriləçək 17-ci iGeo Türkiyənin İstanbul şəhərində baş tutacaq. Azərbaycan coğrafiyaçılarının 2015-ci ildən iGeo ilə əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdıran Y.Seyidəliyev komandanın bu ilki yarışlara yaxşı hazırlaşdığını xüsusi qeyd edib.
BDU-nun coğrafiya fakültəsinin dekanı, dosent Şəkər Məmmədova, Bakı Şəhər Təhsil İdarəsinin məsləhətçisi Səkinə Ağalarova, BDU-nun coğrafiya müəllimi, c.ü.f.d. Nərminə Seyfullayeva çıxışlarında Beynəlxalq coğrafiya olimpiadasına hazırlaşan şagirdlərə hər cür dəstək olacaqlarını bildiriblər, onlara beynəlxalq elm yarışında uğurlar və qalibiyyət arzu ediblər.
layihəyə ikinci ev sahibliyi edən Fortis Group MMC-nin həyata keçirdiyi “Fortis Academy” layihəsinin direktoru Ramil Hacıyev təqdimatla çıxış edərək Layihə haqqında iştirakçılara geniş məlumat verib.
Tədbir sonunda layihə müddətində keçirilmiş 3 imtahanın nəticələrinə görə qalib və iştirakçı şagirdlərə, eləcə də layihəyə dəstək verənlərə sertifikatlar verilib.

Закрытие проекта по подготовке к Олимпиаде 2020-02-24 15:48:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии им. акад. Г.Алиева НАНА при поддержке Азербайджанского географического общества состоялось закрытие проекта «Подготовка студентов-географов к Международной географической олимпиаде (iGeo)», победителя 3-го Грантового конкурса по образованию и инновациям в образовании.
В мероприятии приняли участие ученые-географы, преподаватели и руководители учебных заведений. Президент АГО и директор Института географии академик Рамиз Мамедов рассказал о многих проблемах, связанных с важностью географических знаний, географическим положением Азербайджана, преподаванием географии, ролью географической информации. Он отметил, что Азербайджанское географическое общество поддерживает подготовку студентов к Международной олимпиаде по географии.
Руководитель проекта Яшар Сейдалиев проинформировал о Международной географической олимпиаде (IGeo), сообщив, что Международная географическая олимпиада действует в рамках Международного Географического Союза (IGU) с 1996 года. В этом году 17-ая географическая олимпиада пройдет в Стамбуле, Турции. Сейдалиев сказал, что азербайджанские географы сотрудничают с iGeo с 2015 года. Он также подчеркнул, что команда хорошо подготовлена к соревнованиям этого года.
В своих выступлениях декан географического факультета Бакинского государственного университета, доцент Шакар Мамедова, консультант Бакинского городского отдела образования Сакина Агаларова, преподаватель географии БГУ, доктор юридических наук Нармина Сейфуллаева сказали, что они поддержат студентов, готовящихся к Международной географической олимпиаде, и пожелали им успехов и побед в международном научном конкурсе.
Рамиль Гаджиев, директор проекта Fortis Academy сделал презентацию проекта.
В конце мероприятия победителям и участникам проекта, поддержавшим проект, были вручены сертификаты по результатам трех экзаменов.