Akademik Ramiz Mehdiyev AMEA RH üzvləri adından Prezident İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb Apr 24, 2020 | 02:04 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri adından Prezident İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb.
Məktubda deyilir:
“Zati-aliləri, möhtərəm cənab Prezident.
Müstəqil Azərbaycan dövlətinin hərtərəfli inkişaf etdirilməsi sahəsində apardığınız ardıcıl və məqsədyönlü iş ölkəmizin və xalqımızın bütün maneələrdən uğurla keçməsini təmin etmiş, böyük inkişafa nail olmağa tam şərait yaratmışdır. İndiyə qədər müxtəlif vaxtlarda üzləşdiyimiz qlobal iqtisadi böhranlardan Azərbaycan Respublikasının minimum itkilərlə çıxaraq yenidən böyük inkişafa nail olması Sizin düşünülmüş siyasətinizin və vaxtında atdığınız addımların real nəticələridir.
Hazırda dünyanı bürümüş koronavirus pandemiyasından xalqımızı qorumaq üçün apardığınız müdrik siyasət və həyata keçirilən səmərəli tədbirlər müsbət nəticələr verir. Bu məsuliyyətli günlərdə Sizin rəhbərliyinizlə respublikamızda vaxtında görülən çoxşaxəli qabaqlayıcı tədbirlər ölkəmizdə yoluxma hallarının məhdudlaşdırılmasına təminat verir.
Eyni zamanda, koronavirus dövründə Türk Şurasının onlayn fövqəladə iclasını keçirməyiniz, dövlət başçıları ilə apardığınız müzakirələr və qəbul olunmuş bəyannamə qlobal pandemiya böhranından çıxmaq üçün beynəlxalq birliyə Sizin verdiyiniz mühüm töhfə və əsl nümunədir.
Sizin böyük uzaqgörənliyinizlə illərdən bəri səhiyyə sahəsində həyata keçirilmiş islahatlar bu gün pandemiya şəraitində bir çox problemlərin zamanında tam həll olunmasına şərait yaradır.
Ölkəmizdə özəl sektorun fəaliyyətinin dəstəklənməsi, iş yerlərinin qorunub saxlanılması, iqtisadiyyatın real sektorunun işinin davam etdirilməsinin təmin olunması xalqımıza böyük qayğının əməli ifadəsidir və postpandemiya dövrünün çağırışlarına tam cavab verir.
Azərbaycan alimləri koronavirus dövrünün proseslərini və hadisələrini diqqətlə izləyib təhlil etməyi və çıxış yolları haqqında proqnozlar hazırlamağı özlərinə borc bilirlər.
Cənab Prezident, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi həmişə olduğu kimi, pandemiya dövründə də ölkəmizi və xalqımızı bu çətin imtahandan uğurla çıxaracağınıza ürəkdən inanır.
Bu böyük sınaq günlərində xalqımız qarşısında göstərdiyiniz böyük xidmətlərə görə Azərbaycan alimlərinin dərin minnətdarlığını Sizə çatdırmağı özümə borc bilirəm.

Академик Рамиз Мехтиев направил письмо Президенту Ильхаму Алиеву от имени членов Президиума НАНА Апр 24, 2020 | 02:04 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В письме президента АН Азербайджана, академика Рамиза Мехтиева, адресованном от имени членов президиума НАНА Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, говорится:
«Господин Президент,
Ваша последовательная  и целенаправленная работа в области всестороннего развития независимого азербайджанского государства обеспечила успешное преодоление нашей страной и народом всех препятствий и создала все условия для достижения большого развития…
Ваша мудрая политика и эффективные меры по защите населения от пандемии короновируса дают положительные результаты. В эти ответственные дни многоплановые профилактические меры, своевременно предпринимаемые в нашей стране под вашим руководством, обеспечивают ограничение вируса в стране.
В то же время, проведение экстренного онлайн-заседания Тюркского Совета во время пандемии короновируса, обсуждения с главами государств и принятая декларация являются важным вкладом и реальным примером для международного сообщества в деле выхода из глобального кризиса пандемии.
Поддержка деятельности частного сектора в нашей стране, сохранение рабочих мест, обеспечение продолжительности работы реального сектора экономики полностью отвечают призывам пост-пандемического периода и являются выражением большой заботы о нашем народе.
Азербайджанские ученые считают своим долгом тщательно отслеживать и анализировать процессы и события короновирусного периода и делать прогнозы относительно путей выхода из него.
Господин Президент, сотрудники Национальной Академии наук Азербайджана искренне верят, что вы успешно выведете нашу страну и народ также и из этого трудного испытания пандемией.
Считаю своим долгом передать Вам глубокую благодарность азербайджанских ученых за большие заслуги перед народом в эти трудные дни испытаний.