Akademik R.Məmmədov iqlim dəyişmələri haqqında İTV-yə müsahibə verib May 07, 2020 | 06:05 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov İctimai televiziya kanalında  "Sabahin xeyir Azərbaycan" verilişinin qonağı olub.
Havaların ildən-ilə istiləşməsindən danışan akademik, hərarətin 2,3 dərəcə artması ilə əsrin sonunda  planetdə baş verə biləcək qlobal təhlükələrdən - biomüxtəlifliyin pozulması, bitki örtüyünün dəyişməsi, yağıntıların azalması nəticəsində quraqlıq, səhralaşma proseslərinin labüdlüyündən, bəzi ölkələrdə hərarətin dözülməz həddə çatacağından, eləcə də,  istiləşmənin Azərbaycanda təzahürlərindən  söhbət açıb.
İqlim dəyişmələrinin yeni virusların, mutantların yaranmasına səbəb olduğunu vurğulayan alim Covid-19 yeni növ koronovirusun yaranma problemini də  istiləşmə ilə əlaqələndirib.

Академик Р. Мамедов дал интервью ITV об изменении климата Мая 07, 2020 | 06:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Директор Института Географии им. акад. Г. Алиева НАНА, академик Рамиз Мамедов был гостем программы «Доброе утро, Азербайджан» ("Sabahin xeyir Azərbaycan").
Говоря о глобальном потеплении, академик отметил глобальные угрозы, которые могут возникнуть на планете в конце столетия при повышении температуры на 2,3 градуса: разрушение биоразнообразия, изменения растительности, засухи из-за уменьшения осадков, неизбежность опустынивания. Он, в частности, рассказал о проявлениях глобального потепления в Азербайджане.
Подчеркнув, что изменение климата привело к появлению новых вирусов и мутантов, ученый также связал проблему появления нового типа коронавируса Covid-19 с глобальным потеплением.