AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin açıqlaması İyl 28, 2020 | 04:07 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Son dövrdə mühacirətdə fəaliyyət göstərən bir sıra müxalif yönlü jurnalistin internet kanalları vasitəsilə yayımladıqları veriliş və müzakirələrdə ölkə rəhbərliyinin ünvanına etik hədləri aşan üslubda səsləndirdikləri ittiham və böhtanlar Azərbaycan cəmiyyətinin əksər üzvləri kimi məni də dərindən narahat edir. Xüsusilə də həmin şəxslərin istefaya göndərilmiş, yaxud başqa vəzifəyə təyin olunmuş şəxslər üzərindən həyata keçirməyə çalışdıqları manipulyasiya cəhdləri təəssüf doğurur. Bu cəhdlərin ölkə rəhbərliyi ilə sabiq məmurları üz-üzə qoymaq, anlaşılmazlıq yaratmaq, ixtilaf salmaq, cəmiyyətdə guya iqtidar daxilində dərin ziddiyyətlərin olması haqqında rəy formalaşdırmaq taktikasına söykəndiyi açıq-aşkar görünməkdədir. Azərbaycanın olduqca həssas siyasi mərhələyə qədəm qoyduğu, Ermənistanın təcavüzü və dünya erməniliyinin aqressiv hücumları ilə üzləşdiyi, pandemiyanın fəsadları ilə mübarizə apardığı bir vaxtda ictimai rəyi belə bir formada çaşdırmaq və parçalamaq dövlətçilik maraqları nöqteyi-nəzərindən qətiyyən yolverilməzdir. Belə hərəkətlər ölkəmizin taleyi baxımından da olduqca təhlükəlidir. Mən bu cür mübarizə yolunu seçənləri bir daha öz fəaliyyətlərini nəzərdən keçirməyə, cəmiyyətimizin və dövlətimizin həyati mənafelərini nəzərə almağa çağırıram. Onlar nəzərə almalıdırlar ki, xaricdən səsləndirdikləri radikal ifadələr Azərbaycanda müvafiq kəskin reaksiyaya səbəb olacaqdır.
Şəxsən öz adımdan bir daha bəyan etmək istəyirəm ki, siyasi əqidə məsələsi mənim üçün qumar daşı deyil və mən ömrüm boyu xidmət etdiyim yoldan hansı vəzifəni tutmağımdan asılı olmayaraq bir an belə olsun dönməmişəm. Heç zaman daşıyıcısı olduğum əqidənin doğruluğuna dair tərəddüd hissi keçirməmişəm. Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin ideallarının ölkəmizin sabitliyi, rifahı və inkişafı üçün ən düzgün siyasi seçim olduğuna daim əmin olmuşam. Bu yolda Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin sadiq silahdaşı olaraq uzun illər fəaliyyət göstərmişəm və bundan sonra da göstərməyə davam edəcəyəm. Mənim dövlət başçısına bağlılığım mənəviyyat və dövlətçilik məsələsidir. Burada şəxsi mənafedən və cılız maraqlardan söhbət belə gedə bilməz.
Öz çıxışlarında tənqid ədəbini asanlıqla tapdalayanlar unutmamalıdırlar ki, Prezident dövlətin rəhbəri, ölkənin suverenliyinin rəmzidir. Danılmaz həqiqətdir ki, İlham Əliyevin prezidentliyi dövründə ölkəmiz böyük tərəqqi yolu qət etmiş, onun beynəlxalq nüfuzu güclənmişdir. Bu hər bir azərbaycanlıda haqlı qürur hissi doğurur. Xaricdə Azərbaycan dövlətinin xoşagəlməz şəkildə təqdimatı özünü azərbaycanlı hesab edən heç kəsə başucalığı gətirə bilməz. Hal-hazırkı siyasi şəraitdə bizim hər birimizin yalnız bir düşməni var – işğalçı Ermənistan! Bütün enerjimiz və gücümüz bu düşmənlə mübarizəyə yönəldilməlidir. Tariximiz də onu göstərir ki, xarici təhlükələri unudub, daxili mübarizəyə aludə olduğumuz bütün dövrlərdə biz böyük itkilərlə və məğlubiyyətlərlə qarşılaşmışıq. Keçmişin faciələrindən ibrət almaq və ölkə başçısının ətrafında sıx birləşmək bizim Vətən qarşısındakı borcumuz və mənəvi məsuliyyətimizdir!

Заявление президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева 2020-07-28 04:56:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В последнее время в ходе передач и дискуссий, которые транслируются посредством интернет-каналов, ряд проживающих за рубежом оппозиционных журналистов озвучивает в адрес руководства страны обвинения и клевету, нарушая при этом все этические нормы. Это глубоко волнует многих представителей азербайджанского общества, в том числе и меня. Особенно вызывает сожаление тот факт, что подобные журналисты пытаются осуществлять свои манипуляции через уволенных или назначенных на другие должности лиц. Очевидно, что эти попытки преследуют цель зародить неприязнь и недопонимание между руководством республики и бывшими чиновниками, породить разногласия и сформировать впечатление, что якобы внутри власти существуют глубокие противоречия. В период, когда Азербайджан проживает очень чувствительный этап своего политического развития, столкнулся с агрессией Армении и провокациями проживающих во многих странах мира армян, борется с осложнениями, вызванными пандемией, категорически нельзя допускать, чтобы общество запутывали подобным образом и пытались расколоть, так как это противоречит интересам государственности. Подобные действия представляют собой большую угрозу для будущего нашей страны. Я призываю всех, кто избрал подобный путь борьбы, еще раз пересмотреть свою деятельность и учесть жизненные приоритеты нашего общества и государства. Они должны иметь ввиду, что радикальные выражения, которые они озвучивают из-за рубежа, вызовут в Азербайджане соответствующую острую реакцию.
Лично от своего имени хочу в очередной раз заявить, что для меня политические убеждения – не игровые кости, и независимо от того, какую должность я занимаю, я всю жизнь придерживаюсь избранного мною пути. Я никогда не сомневался в своих убеждениях, всегда был уверен, что идеалы общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева являются самым правильным политическим выбором для стабильности, благополучия и развития нашей страны. Я долгие годы трудился, будучи верным соратником Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева на этом пути, что буду делать и в дальнейшем. Моя привязанность к главе государства – вопрос нравственности и государственности. В этом вопросе не может идти и речи о личной выгоде и мелких интересах.
Те, кто в своих выступлениях с легкостью нарушают все приличия и этические нормы, не должны забывать, что Президент – глава государства, символ суверенитета страны. Непреложная истина заключается в том, что в период правления Ильхама Алиева наша республика прошла большой путь развития, возрос ее международный авторитет. Это вызывает чувство справедливой гордости в каждом азербайджанце. Представление азербайджанского государства за рубежом в неприглядном виде не делает чести тому, кто считает себя азербайджанцем. В нынешних политических условиях у каждого из нас есть только один враг – страна-оккупант Армения! И всю свою энергию и силы мы должны направить на борьбу с этим врагом. Из нашей истории известно, что во все периоды, когда мы забывали про внешние угрозы и были заняты внутренними распрями, мы несли большие потери и поражения. Поэтому нужно учиться на ошибках прошлого и тесно сплотиться вокруг главы государства. Это – наш долг и нравственная ответственность перед Родиной!