Meşələrin qorunması ilə bağlı layihənin onlayn müzakirəsi keçirilib Sen 11, 2020 | 04:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Sentyabrın 10-da Qafqaz Regional Ekoloji Mərkəzinin AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə birgə  “Qafqaz Regionunda Meşələrə  Qlobal baxış ” adlı layihənin təqdimatı və AMEA Coğrafiya İnstutu ilə mümkün əməkdaşlıq imkanlarının onlayn müzakirəsi keçirilib.
Tədbirdə Regional ekoloji mərkəzin Azərbaycan nümayəndəliyi - direktor Mələk Şükürova, layihə meneceri Yusif Abdurızaqov, layihənin CİS eksperti Murad Camalov və Coğrafiya İnstitutu tərəfindən - direktor, akademik Ramiz Məmmədov, elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov, şöbə müdiri, dosent Mirnuh İsmayılov və elmi katib Zərnurə Həmidova iştirak ediblər.
Akademik Ramiz Məmmədov çıxışında diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan ərazisinin 11 faizini təşkil edən meşələrin 85 faizi dikliyi yüksək olan dağ yamaclarında yerləşməklə əvəzolunmaz torpaqqoruyucu, su təmizləyici və iqlim saflaşdırıcı əhəmiyyətə malik olduğuna görə onların qorunması, dövlət tərəfindən mühafizəsi çox böyük önəm daşıyır. Belə ki, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev meşə zolaqlarının salınmasına diqqət yetirilməsinin vacibliyini dəfələrlə vurğulayıb.

Состоялось онлайн-обсуждение проекта по защите леса Сен 11, 2020 | 04:09 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
10 сентября Кавказский региональный экологический центр совместно с Институтом географии им. Академика Г.А. Алиева НАНА представили проект «Глобальный взгляд на леса в Кавказском регионе» и онлайн-обсуждение возможного сотрудничества с Институтом географии НАНА.
В мероприятии приняли участие Азербайджанский офис Регионального экологического центра - директор Малак Шукурова, руководитель проекта Юсиф Абдуризагов, специалист по ГИС Мурад Джамалов и директор Института географии, академик Рамиз Мамедов, заместитель директора по научной работе, доцент Магеррам Гасанов, заведующий отделом, доцент Мирнух Исмаилов. Присутствовала секретарь Зарнура Хамидова.
В своем выступлении академик Рамиз Мамедов отметил, что 85% лесов, составляющих 11% территории Азербайджана, расположены на высоких горных склонах, поэтому их необходимо защищать, так как они обладают неоценимым значением для очистки воздуха, воды почвы.  Охрана лесов государством имеют большое значение. Президент Ильхам Алиев не раз подчеркивал важность уделения внимания созданию лесополос. На мероприятии обсуждался вопрос создания технической экспертной группы проекта.