Şöbələr 2020-ci ildə gördükləri işlərin hesabatını verirlər Dek 01, 2020 | 04:12 / ELMİ İCLASLAR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda şöbələrin 2020-ci üçün  elmi-tədqiqat işlərinin hesabatı davam edir.
Noyabrın 24-dən  etibarən direktor, akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə İnstitut Elmi şurasının  distant yolu ilə keçirilən iclaslarında elmi tədqiqat şöbələrinin illik hesabatları mərhələli olaraq dinlənilərək müzakirədən keçirilir. Bu günədək 8 şöbənin hesabatı qəbul edilib. C.ü.f.d., Mirnuh İsmayılov “Landşaftşünaslıq  və landşaft planlaşdırılması”, c.ü.f..d. Rəfail Abdullayev  “Geomorfologiya və təbii risklər”, c.e.d. Yelena Tağıyeva  “Paleocoğrafiya”, c.e.d. Rənabəyim Qaşqay  “Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları”,  c.ü.f.d. Həsən Nəbiyev  “İqlim  və aqroiqlimşünaslıq”,  c.e.d. Çingiz Gülalıyev  “Pirqulu coğrafi tədqiqatlar” stasionarı, a.ü.f.d. İsmayıl Quliyev “Azərbaycanın torpaq ehtiyatlarının coğrafiyası”, a.ü.f.d. Ənvər Əliyev  “Ekocoğrafiya” şöbəsinin 2020-ci ildəki elmi və elmi təşkilatı fəaliyyətinin yekunları haqqında hesabatlarını təqdim ediblər.
Hesabatlarda  AR Prezidentinin, eləcə də Nazirlər Kabinetinin fərman, qərar və sərəncamlarının, habelə dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar şöbələrə tapşırılmış işlərin yerinə yetirilməsi, ezamiyyətlər, çöl tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi, elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, beynəlxalq əlaqələr, yerli beynəlxalq, o cümlədən xaricdə və impakt faktorlu jurnallarda çap olunmuş məqalələr, keçirilmiş elmi tədbirlər, kütləvi informasiya vasitələri ilə əlaqələr və s. haqqında  məlumatlar öz əksini tapıb.

Отделы отчитываются о своей работе в 2020 году 2020-12-01 16:16:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Отчет о научно-исследовательских работах отделов за 2020 год продолжается в Институте географии имени академика Г.А. Алиева НАНА.
С 24 ноября годовые отчеты научно-исследовательских подразделений заслушиваются и обсуждаются на заседаниях Ученого совета института под председательством директора, академика Рамиза Мамедова. На сегодняшний день получены отчеты 8 отделов. Д,ф.г. Мирнух Исмайлов, заведующий отделом «Ландшафтные исследования и ландшафтное планирование», д.ф.г. Рафаил Абдуллаев «Геоморфология и природные риски», д.г.н. Елена Тагиева «Палеогеография», д.ф.г. Р. Гашгай «Гидрология земельных и водных ресурсов», д.ф.г. Гасан Набиев «Климат и агроклиматология», д.ф.г. Чингиз Гулалиев стационар  "Географических исследований Пиргулу", д.ф.аг. Исмаил Гулиев «География земельных ресурсов Азербайджана», д.ф. по аграрным вопросам Анвар Алиев представил отчеты о результатах научно-организационной деятельности отдела «Экогеография» в 2020 году.
Отчеты включают выполнение указов, постановлений и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, а также Кабинета Министров, а также выполнение государственных программ, командировки, полевые исследования, взаимосвязь между наукой и образованием, международные отношения, статьи, опубликованные в импакт фактор журналах, проводимые научные мероприятия, отношения со СМИ и т. д.