Xəzərdə qalın buz qatının yaranma səbəbləri açıqlanıb Dek 18, 2020 | 04:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Xəzərin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri,coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov Xəzər dənizinin şimal hissəsində qalın buz qatının yaranma səbəblərini açıqlayıb.
O bildirib ki, Xəzərin şimal hissəsi hər il donur, ona görə orada buzun aşkarlanması qeyri-adi hal deyil.
Alimin sözlərinə görə, Xəzərin şimal hissəsində suyun səviyyəsi digər ərazilərə nisbətən aşağıdır. Digər tərəfdən, orada Xəzərin temperaturu aşağıdır. Buna görə də dənizin şimal hissəsİ demək olar ki, hər il donur:
“Lakin bu il dekabr ayında Xəzər dənizində, ümumiyyətlə Rusiyanın Avropa hissəsinin cənubunda kəskin soyuqlar müşahidə edilir. Buna görə bu il donma dərəcəsi çoxdur və açıqlanan məlumata görə, bu göstərici hətta 30 faizdən yüksəkdir. Soyuğun kəskinlik dərəcəsindən asılı olaraq, orada buz qatının da qalınlığı böyük olmalıdır".
S.Səfərov qeyd edib ki, iqlm dəyişmələri nöqteyi-nəzərdən baxdıqda son dövrlərdə bütün planetdə havanın temperaturunun yüksəlməsi müşahidə edilir. Amma temperaturun dəyişməsi aylar üzrə bərabər paylanmayıb. Son 30 ildə bəzi aylarda - mart, avqust, oktyabr aylarında havanın temperaturu kəskin şəkildə, bəzi yerlərdə 1 dərəcə, bəzi yerlərdə 1,5 dərəcə artmasına baxmayaraq, noyabr və dekabrda kəskin istiləşmə deyil, bəzi yerlərdə havanın sabit qalması, bəzi yerlərdə isə hətta 0,2-0,3 dərəcə enməsi müşahidə edilir:
"Xəzərin şimal hissəsini də enmənin müşahidə edildiyi həmin əraziyə aid etmək olar. Beləliklə, həm iqlim dəyişmələri - havanın temperaturunun ayrı-ayrı yerlərdə lokal olaraq, anomal soyuması Xəzərin şimal hissəsində ayrı-ayrı illərdə yüksək buz qalınlığının yaranmasına səbəb ola bilər".
Qeyd edək ki, Xəzər dənizinin şimalında anomal qalınlıqda buz aşkar edilib. Rusiya Hidrometeoroloji Mərkəzinin elmi rəhbəri Roman Vilfandın sözlərinə görə, son günlər Rusiyanın Avropa hissəsinin cənubunda kəskin şaxtalar qeydə alınıb və əvvəlcə Azov dənizi, sonra isə Xəzər dənizinin şimalı donmağa başlayıb.
R.Vilfand Xəzər dənizindəki buzun qalınlığı və sahəsinin əvvəlki illərlə müqayisədə normadan 30% çox olduğunu söyləyib.

Объявлены причины образования толстого слоя льда в Каспийском море Дек 18, 2020 | 04:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом каспийской гидрометеорологии Института географии им. Акад. . Г. Алиева НАНА, доктор географических наук Саид Сафаров объяснил причины образования толстого слоя льда в северной части Каспийского моря.
Он сказал, что северная часть Каспийского моря замерзает каждый год, поэтому здесь неудивительно наличие льда. По словам ученого, уровень воды в северной части Каспийского моря ниже, чем в других районах. С другой стороны, температура Каспийского моря здесь невысокая. Поэтому северная часть моря замерзает практически каждый год:
«Однако в декабре этого года сильные холода наблюдаются на Каспийском море, в целом на юге европейской части России. Поэтому показатель замораживания в этом году высокий, а по опубликованным данным этот показатель даже превышает 30 процентов. В зависимости от силы холода толщина слоя льда должна быть большой ».
Сафаров отметил, что с точки зрения изменения климата температура на всей планете в последнее время повысилась. Однако изменение температуры не было равномерным по месяцам. В последние 30 лет в отдельные месяцы - март, август, октябрь, хотя температура резко поднялась, местами на 1 градус, местами на 1,5 градуса, в ноябре и декабре нет резкого потепления, местами погода остается стабильной, местами даже 0, Наблюдается падение температуры на 2-0,3 градуса:
«Северную часть Каспийского моря можно отнести к той же зоне, где наблюдалось снижение. Таким образом, как изменение климата, так и локальное аномальное похолодание температуры воздуха в некоторых местах может в отдельные годы привести к большой толщине льда в северной части Каспийского моря».
Следует отметить, что аномальная толщина льда обнаружена на севере Каспийского моря. По словам Романа Вильфанда, научного руководителя Российского гидрометеорологического центра, в последние дни на юге европейской части России были зафиксированы сильные морозы, и сначала замерзло Азовское море, а затем северная часть Каспийского моря.