Alim AzTV-də Kəlbəcərdə yenidənqurma işlərindən danışıb Dek 19, 2020 | 02:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov AzTV-nin “Əsas məsələ” verilişinin qonağı olub.
Kəlbəcərin dirçəlişinə həsr olunmuş verilişdə alim rayonun inkişafı üçün dövlət layihələrinin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətindən, rayonda gedən yenidənqurma işlərinin ölkəmizə verəcəyi üstünlüklərdən, işğal dövründə Azərbaycana dəyən ziyanın həcmindən söhbət açıb.
Kəlbəcərin təbii ehtiyat potensialının təsərrüfatın inkişafına geniş imkanlar yaratdığını diqqətə çatdıran alim ərazidə yenidənqurma, bərpa layihələrinin həyata keçirilməsi üçün ərazidə ciddi landşaft planlaşdırılmasının aparılması, relyefin, təbii şəraitin  nəzərə alinmasının vacibliyini qeyd edib. O bidirib ki, Kəlbəcər yüksək dağlıq şəraitinə malik olduğundan  burada əkinçilik təsərrüfatındansa maldarlığın inkişaf etdirilməsi ilə daha yaxşı nəticələr əldə etmək olar.
İşğal dövründə Azərbaycana dəyən ziyanın hesablanmasına gəlincə, coğrafiyaçı mütəxəssis təkcə Kəlbəcərdəki mineral su bulaqları istismarının  ölkəyə 7.5 milyard manat həcmində ziyan vurduğunu nəzərə çatdırıb. O qeyd edib ki, ermənilər həmin suları qablaşdıraraq öz adları ilə ixrac ediblər. Bizə məxsus qızıl, civə yataqlarından onların əldə etdikləri gəlir isə qat-qat artıq olub ki, bu da bizim itkilərimizin hesabındadır.
M.İsmayılov Kəlbəcərin işğalına zəmin yaradan siyasi vəziyyətə də toxunub, o dövrdə ölkədə hökm sürən  özbaşınalığın,  hərc-mərcliyin,  dövlət idarəçiliyində oturan siyasətdən uzaq, öz yerində olmayan adamların ölkəni acınacaqlı vəziyyətə gətirib çıxarmasını yada salıb.

Ученый рассказал о восстановительных работах в Кельбаджаре Дек 19, 2020 | 02:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Мирнух Исмаилов, заведующий отделом Института географии им. Акад. Г. Алиева НАНА, доктор философских наук по географии, был гостем программы AzTV "Главный вопрос".
В программе, посвященной возрождению Кельбаджара, ученый рассказал о важности реализации государственных проектов для развития региона, преимуществах проводимых в регионе восстановительных работ, размере ущерба, нанесенного Азербайджану в период оккупации.
Отметив, что природно-ресурсный потенциал Кельбаджара создает широкие возможности для экономического развития, ученый отметил важность серьезного ландшафтного планирования, рельефа и природных условий для реализации проектов реконструкции и восстановления на территории. Он сказал, что, поскольку Кельбаджар находится в высокогорных условиях, можно добиться лучших результатов за счет развития животноводства, чем сельского хозяйства.
Что касается подсчета ущерба, нанесенного Азербайджану во время оккупации, географ сказал, что эксплуатация минеральных источников только в Кельбаджаре нанесла стране ущерб в размере 7,5 миллиарда манатов. Он отметил, что армяне фасовали воду и экспортировали ее под своими именами. Их доход от наших месторождений золота и ртути значительный и является нашими потерями.
Исмайлов также коснулся политической ситуации, которая привела к оккупации Кельбаджара, напомнив о произволе, хаосе и политике в стране в то время.