AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Yer Elmləri Bölməsi ilə birgə onyayn  hesabat yığıncağı  keçirilib.
Tədbirdə YEB-in  akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, akademiklər Akif Əlizadə, Vasif Babazadə, Əkbər Feyzullayev, AMEA-nın müxbir üzvləri Qurban Yetirmişli, Dadaş Hüseynov, Qalib Əfəndiyev, Qərib Cəlalov, Bağır Süleymanov, İnstitut əməkdaşları və digərləri  iştirak ediblər.
İlk əvvəl İnsitutun 2 əməkdaşı - elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov və Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin müdiri, dosent Nizami Əyyubovun əziz xatirəsi yad ediluib.
İclasın sədri  F.Qədirov gündəlikdə duran məsələni elan etdikdən sonra Coğrafiya İnstitutunun 2020-ci ildəki  elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətini təqdim etmək üçün sözü İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədova verib.
Müəssisə rəhbəri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin müvafiq fərman, qərar və sərəncamları, eləcə də dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar görülən işlər barədə məlumat verib, Dövlət proqramlarının həyata keçirilməsində Coğrafiya İnstitutu əməkdaşlarının yaxından iştirak etdiklərini diqqətə çardırıb.
Bildirilib ki, 2020-ci ildə əməkdaşlar öz elmi fəaliyyətlərini 2 problem - Azərbaycan təbiətinin inkişaf qanunauyğunluqlarının, təbii ehtiyatların və onların ekocoğrafi xüsusiyyətlərinin tədqiqi, istehsalın, sosial infrastrukturun və əhalinin ərazi təşkilinin iqtisadi-coğrafi və siyasi problemləri, eləcə də Xəzər dənizi ekosisteminin kompleks tədqiqi əsasında aparıblar. Elmi-tədqiqat planına uyğun olaraq 17 mövzu, 18 iş və 21 mərhələdən cari ilin sonunda 8 mövzu,12 iş və 21 mərhələ yerinə yetirilib.
Akademik nəşr fəaliyyəti, elmlə təhsilin inteqrasiyası, kadr hazırlığı, elektron elmin vəziyyəti, qrant layihələrinin yerinə yetirilməsi, institutun veb-saytının elmin təbliği istiqamətindəki fəaliyyəti və s. haqda ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, bütün türk dünyası ölkələrində ilk dəfə çap olunan fundamental “Türk dünyasının coğrafiyası və etnosu” əsərinin Azərbaycan dilində 2-ci, rus dilində 1-ci cildi daxil olmaqla, 10 monoqrafiya, “Coğrafiya və təbii resurslar” adlı  jurnalın 2 sayı, 1 dərs vəsaiti, 33-ü xaricdə olmaqla, 69 elmi məqalə (7-si yüksək indeksli jurnallarda) dərc edilib.
Yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması məsələsinə toxunan direktor hesabat dövründə 1 nəfərin coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi, bir nəfərin dosent adı aldığını, 9 nəfərin doktorantura, 1 nəfərin isə dissertanturaya qəbul edildiyini, hazırda İnstitutda 10 nəfərin elmlər doktoru, 22 nəfərin isə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə əyani dissertanturada təhsil aldığını söyləyib: “21 nəfər fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə əyani doktorantdır”.
R.Məmmədov Beynəlxalq əlaqələr istiqamətində görülən işlərdən söz açarkən rəhbəri olduğu İnstitutun hazırda Almaniyanın, İranın, Moldovanın elmi tədqiqat və ali məktəbləri  arasında yaranmış işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb, qeyd edib ki, AMEA RH-nin sərəncamına əsasən bir əməkdaş elmi tədqiqat işi aparmaq üçün Avstriyanın Montan Universitetinə ezam edilib.
Plandan əlavə görülən işlər sırasında alim Kür çayında yaranmış vəziyyəti araşdırmaq və problemin aradan qaldırılması məqsədilə  yaradılmış ekspedisiyanın işini və gəldiyi nəticələri qeyd edib. Kürdə şirin su ekosistemləri dinamikasının təhlili göstərib ki, əhalinin şirin su ilə təminatının çətinləşməsi Azərbaycanın bir sıra şirin su ekosistemlərində  insanların elmi əsaslara söykənməyən təsərrüfat fəaliyyəti və iqlim dəyişmələrinin təsiri ilə ekoloji tarazlıq pozulmasının nəticəsidir. Yaranan gərgin ekoloji vəziyyəti ictimailəşdirmək və bu barədə əhalidə bilgi yaratmaq məqsədilə əməkdaşlar  KİV-lərdə, eləcə də televiziya vasitəsilə bu mövzuda 15-dən artıq çıxış və   müsahibələrlə məsələyə aydınlıq gətiriblər.
Kütləvi informasi vasitələri ilə əlaqələrdən danışarkən akademik qeyd edib ki, coğrafiya həyatın əksər sahələrini əhatə etdiyindən ölkədə baş verən iqtisadi, siyasi, sosioloyi, ekoloji proseslərin, tez-tez və ya nadir hallarda baş verən təbiət hadisələrinin KİV-lərdə aydınlıq gətirməsi Coğrafiya İnstitutu əməkdaşları tərəfindən artıq ənənə halını alıb. Belə ki, hesabat ilində alimlər təkcə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin təbii şəraiti, coğrafi resursları, sosial-iqtisadi vəziyyəti, yenidənqurma, bərpa işləri haqqında KİV-lərdə, ümumilikdə, 20-dən artıq  məqalə, çıxış və müsahibə ilə iştirak ediblər.
Məruzəçi  institutda aparılan bir neçə elmi tədqiqat işinin mühüm nəticələrini  qeyd edib. AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov  ilk dəfə Günəş panellərinin gündəlik optimal istiqamətini təyin etməyə imkan verən analitik metod işləmiş, alqoritm və proqram paketi hazırlamışdır. Bu metodun  mürəkkəb topoqrafiyaya malik və təmiz enerji istifadəsinin xüsusi önəm kəsb etdiyi yüksək turizm potensialına malik dağlıq ərazilərdə tətbiqi əldə edilən günəş enerjisinin miqdarını 7-10 % artırmağa imkan verir.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, Coğrafiya İnstitutunun  tədqiqat obyekti olan Xəzər dənizinin problemləri arasında  səviyyəsinin dəyişkənliyi əsas yer tutur. Belə ki, bu dəyişkənlik  sahil ölkələrin sosial-iqtisadi vəziyyətinə çox güclü təsir edir və ərazinin dayanıqlı inkişafı, eləcə də əhalinin keyfiyyətli həyatının təmini üçün vacib şərtdir. Bu baxımdan İnstitutunun bu istiqamətdə apardığı tədqiqatlar mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Alim həmçinin İnstitutda Azərbaycanın kənd təsərrüfatının və heyvandarlığın dayanıqlı və perspektiv inkişafı ilə əlaqədar aparılan tədqiqatların da əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, heyvandarlığın ərazi təşkilinin həm ümumi, həm də hər bir sahənin ayrılıqda tərtib edilmiş müvafiq xəritəsinin, sxem və diaqramların kənd təsərrüfatı sahələrində tətbiq edilməsi üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Çıxış edənlər institutun fəaliyyəti və əldə olunan nəticələrini həmişəki kimi uğurlu hesab ediblər.
Sonda akademik Fəxrəddin Qədirov  çıxış edərək Coğrafiya  İnstitutunun 2020-ci ildəki fəaliyyətinin uğurlu olduğunu qeyd edib və müəssisənin illik hesabatını yüksək qiymətləndirib.

Годовой отчет Института географии Дек 22, 2020 | 12:12 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялось годовое отчетное собрание Института географии им. Академика Г.А. Алиева НАНА совместно с отделением наук о Земле.
В мероприятии приняли участие академик-секретарь ОНЗ, академик Фахраддин Гадиров, академики Акиф Ализаде, Васиф Бабазаде, Акбар Фейзуллаев, члены-корреспонденты НАНА Гурбан Етирмишли, Дадаш Гусейнов, Галиб Эфендиев, Гариб Джалалов, Багир Сулейманов и другие сотрудники института.
Объявив вопрос повестки дня, председатель собрания Ф. Гадиров предоставил слово директору института академику Рамизу Мамедову для презентации научной и научно-организационной деятельности Института географии в 2020 году.
Глава предприятия проинформировал о соответствующих указах, постановлениях и распоряжениях Президента Азербайджанской Республики, Кабинета Министров, а также о работе, проделанной в связи с реализацией государственных программ, отметив активное участие сотрудников Института географии в их реализации.
Было отмечено, что в 2020 году сотрудники проводили свою научную деятельность на основе двух задач - изучение закономерностей развития азербайджанской природы, природных ресурсов и их эколого-географических особенностей, экономических, географических и политических проблем производства, социальной инфраструктуры и территориальной организации, а также экосистемы Каспийского моря. Согласно плану исследования по итогам текущего года из 17 тем, 18 работ и 21 этапа, выполнено 8 тем, 12 работ и 21 этап.
Академик дал подробную информацию об академической издательской деятельности, интеграции науки и образования, подготовке кадров, состоянии электронной науки, реализации грантовых проектов, деятельности сайта института в направлении продвижения науки и др.. Он отметил, что фундаментальный труд «География и этнос тюркского мира», впервые изданный во всех странах тюркского мира, 2 тома которого на азербайджанском и 1 том на русском языке, 10 монографий, 2 выпуска журнала «География и природные ресурсы». 1 учебник, 33 научные статьи за рубежом, 69 научных статей (7 в журналах с высоким индексом).
Касаясь подготовки высококвалифицированных научных кадров, директор сообщил, что за отчетный период 1 человек получил степень доктора географии, 1 человек удостоен звания доцента, 9 человек приняты в докторантуру, 1 человек принят в аспирантуру, 22 человека обучаются в очной диссертантуре на доктора философии, «21 человек - докторанты очной формы обучения», - сказал он.
Говоря о проделанной работе в области международных отношений, Р. Мамедов рассказал о текущем деловом сотрудничестве между исследовательскими и высшими учебными заведениями Германии, Ирана и Молдовы. Один сотрудник был отправлен в Университет Монтаны в Австрии для проведения исследований.
Среди внеплановых работ ученый отметил работу экспедиции, ее результаты по изучению ситуации на реке Кура и устранению проблемы. Анализ динамики пресноводных экосистем Куры показывает, что сложность обеспечения населения пресной водой является результатом экологического дисбаланса в ряде пресноводных экосистем Азербайджана из-за ненаучной экономической деятельности и изменения климата. В целях освещения напряженной экологической ситуации и повышения осведомленности общественности сотрудники прояснили проблему с помощью более 15 выступлений и интервью в СМИ, а также на телевидении.
Спикер отметил важные результаты ряда научных исследований, проведенных в институте. Член-корреспондент НАНА Рауф Гардашов впервые разработал аналитический метод, алгоритм и программный комплекс, позволяющий определять оптимальное суточное направление солнечных панелей. Применение этого метода в горных районах со сложным рельефом и высоким туристическим потенциалом, где использование чистой энергии имеет особое значение, позволяет увеличить количество получаемой солнечной энергии на 7-10%.
Академик отметил, что изменчивость уровня Каспийского моря является основным объектом исследований Института географии. Таким образом, эта изменчивость очень сильно влияет на социально-экономическое положение прибрежных стран и является важным условием для устойчивого развития территории, а также обеспечения качественной жизни населения. В этой связи важны исследования, проводимые Институтом в этом направлении.
Он также подчеркнул важность проводимых в Институте исследований по устойчивому и перспективному развитию сельского хозяйства и животноводства в Азербайджане.
Отчет широко обсуждался, и были даны ответы на вопросы. Спикеры оценили как всегда успешными деятельность института и достигнутые результаты.
В заключение академик Фахраддин Гадиров отметил успехи Института географии в 2020 году и положительно оценил годовой отчет института.