Coğrafiyaçı alim televiziyada Kəlbəcər haqqında danışıb Yan 14, 2021 | 01:01 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirnuh İsmayılov Mədəniyyət televiziya kanalında Kəlbəcərə həsr olunmuş “Körpü” verilişinin qonağı olub.
Azərbaycanın Kəlbəcər ərazisinin  vaxtı ilə coğrafiyaçılar tərəfindən ən çox tədqiq olunan rayonlardan biri olduğunu bildirən M.İsmayılov Kəlbəcərin Azərbaycan təbiətində özünəməxsus yeri olduğunu, təbii gözəlliyi, yeraltı, yerüstü sərvətlərinin zənginliyi ilə seçildiyini diqqətə çatdırıb.  Onun sözlərinə görə burada olan tarixi-mədəni abidələr, qızıl, civə yataqları, 350 adda  rəngli mineral daşlar,  çoxlu sayda mineral və termal sular, flora və fauna, nadir ağaclar, dərman bitkiləri və s. həmişə diqqəti özünə cəlb edib.
Qədim insan məskənləri və onların coğrafi yayılma problemləri ilə məşğul olduğunu bildirən alim diqqəti geoloji baxımdan Kəlbəcər ərazisinin vulkanizmi ilə məşhur olduğuna çəkib. O deyib ki, müxtəlif tərkibli vulkanlar nəticəsində burada maraqlı  relyef  formaları yaranıb. Lava axınları nəticəsində çoxlu sayda müxtəlif növ mağaralar əmələ gəlib ki, bu da öz növbəsində qədim insanların məckunlaşması üçün yurd rolunu oynayıb. Kəlbəcərdəki qədim yazılı abidələr burada insan məskənlərinin olmasını bir daha sübut edir.
Çıxışının sonunda alim Kəlbəcərin parlaq gələcəyinə inandığını, onun iqtisadiyyatımızın möhkəmlənməsində, Azərbaycanın hərtərəfli inkişafında əhəmiyyətli rol oynayacağına  əmin olduğunu bildirib.

Ученый- географ рассказал о Кельбаджаре на телевидении 2021-01-14 13:12:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом Института географии им. акад. Г.А. Алиева НАНА, д. ф. г. доцент Мирнух Исмайлов был гостем передачи «Мост», посвященной Кельбаджару, на телеканале «Культура».
Отметив, что территория Кельбаджара в Азербайджане является одним из наиболее изученных географами регионов, Исмаилов отметил, что Кельбаджар занимает особое место в природе Азербайджана, отличающееся своей красотой, богатством подземных и наземных ресурсов. По его словам, здесь есть памятники истории и культуры, месторождения золота, ртути, 350 цветных минеральных камней, большое количество минеральных и термальных вод, растительный и животный мир, редкие деревья, лекарственные растения и т. д. всегда привлекал внимание.
Ученый подчеркнул, что занимается древними человеческими поселениями и проблемами их географического распространения и обратил внимание на то, что Кельбаджарский район геологически известен своим вулканизмом. Он сказал, что в результате вулканов разного состава здесь возникли интересные формы рельефа. В результате лавовых потоков образовалось много разных типов пещер, которые, в свою очередь, сыграли роль пристанища для поселений древних людей. Древние письменные памятники Кельбаджара лишний раз доказывают наличие здесь человеческих поселений.
В завершение своего выступления ученый выразил уверенность в блестящем будущем Кельбаджара и в том, что он сыграет важную роль в укреплении нашей экономики и всестороннем развитии Азербайджана.