Coğrafiyaçı alim Kəlbəcərlə bağlı təkliflər irəli sürüb Yan 18, 2021 | 04:01 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Fətəliyevin “azpolitiko.info” saytında “Kəlbəcərdə hava limani üçün haranı seçməli?...” adlı məqaləsi dərc olunub.
Müəllif məqaləsində 40 il öncə Kəlbəcərdə, Murovdağda tədqiqat işləri ilə əlaqədar, o yerlərə bələd olan bir mütəxəssis kimi, Qarabağın inkişaf perspektivləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüb, ənənəvi olaraq bir sıra maraqlı təkiflər irəli sürüb.
Bölgənin dirçəlişi ilə bağlı genişmiqyaslı layihələrin həyata keçirildiyindən bəhs edən alim Şuşaya dəmiryol xəttinin çəkilməsini və Füzulidə, eləcə də Kəlbəcər və ya Laçın rayonunda beynəlxalq aeroportun tikintisini qürur hissi ilə dilə gətirir.
R.Fətəliyev çox çətin relyefdən keçən Toğanalı-Kəlbəcər yolunun inşasından söz açarkən,  onun Göygöl Milli Parkı ərazisindən salınmasını məqsədəuyğun hesab etmir və alternativ yol təklif edir. O qeyd edir ki, bu yolla gecə-gündüz tikinti materialları daşıyan və müxtəlif  təyinatlı ağır maşınların hərəkəti Azərbaycan təbiətinin incisi sayılan Göygölün ekoloji mühitinə, bitki və heyvanat aləminə, eləcə də turizm əhəmiyyətinə ciddi fəsadlar törədə bilər: “Söyüdlü (Zod) qızıl və digər faydalı qazıntı yataqlarının istismarı ilə əlaqədar, Kəlbəcərin ölkəmizdə dağ-mədən hasilatının mərkəzi olan Daşkəsənlə birbaşa əlaqəsinin yaradılması məqsədilə gələcəkdə bu istiqamətdə dəmir yolunun çəkilməsi də Kəlbəcərin
ümumi iqtisadi potensialının dəfələrlə artmasına səbəb olacaq”.
Alimin Kəlbəcərlə bağlı, turizmin sürətli inkişafına təkan verə biləcək, eləcə də gələcəkdə  İstisu mineral suyunun xaricə ixracı məqsədilə  beynəlxalq limanın məhz İstisuda tikilməsi təklifi də böyük maraq döğurur.
Coğrafiyaçı alim işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızın çiçəklənməsi, cənnətə çevrilməsi üçün hər kəsi bacardığı işin qulpundan yapışmağa, hamını bu ümumxalq işində səfərbər olmağa dəvət edir.

Географ внес предложения по Кельбаджару 2021-01-18 16:02:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
На сайте azpolitiko.info опубликована статья ведущего научного сотрудника Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА, доктора философии по геолого-минералогии Рашида Фаталиева «Где выбрать аэропорт в Кельбаджаре? ...».
В своей статье автор поделился взглядами на перспективы развития Карабаха, как специалист, знакомый с исследовательскими работами в Кельбаджаре, Муровдаге 40 лет назад, и внес ряд интересных предложений.
Говоря о реализации масштабных проектов по возрождению региона, ученый выразил гордость строительством железнодорожной ветки до Шуши и строительством международного аэропорта в Физули, а также в Кельбаджарском или Лачинском районе.
Говоря о строительстве дороги Тоганалы-Кельбаджар, которая проходит по очень сложной местности, Р. Фаталиев не считает целесообразным строительство ее на территории Гейгельского национального парка и предлагает альтернативный маршрут. Он отмечает, что движение тяжелых транспортных средств, перевозящих строительные материалы днем и ночью таким образом, может иметь серьезные последствия для экологической среды, флоры и фауны Гейгеля, который считается жемчужиной азербайджанской природы, а также и туризма: « В связи с разработкой месторождений золота Сёюдлю (Зод) и других полезных ископаемых строительство железной дороги в этом направлении с целью установления прямого сообщения между Кельбаджаром и Дашкесаном, горнодобывающим центром в нашей стране, увеличит общий экономический потенциал Кельбаджара.
Большой интерес в связи с Кельбаджаром представляет предложение ученого построить международный порт в Истису, чтобы стимулировать бурное развитие туризма, а также экспортировать минеральную воду Истису в будущем.
Географ призывает мобилизовать всех на эту общенациональную работу во имя процветания наших освобожденных земель и превращения их в рай.