AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Elmi şurasının iclası keçirilib. Tədbir AMEA Rəyasət Heyətinin  AMEA-da 2021-2025-ci illərdə aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin planları haqqındakı qərarına uyğun olaraq təşkil edilib.
İclasa sədrlik edən müəssisənin direktoru, akademik Ramiz Məmmədov gündəlikdə duran məsələ ilə iştirakçıları tanış edib. O bildirib ki, Azərbaycanın  Qarabağ bölgəsinin 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında qalması bu torpaqların əsil sahiblərini  əraziləri tədqiq etmək və istifadəsindən yararlanmaq imkanlarından kənarda saxlamışdı. Lakin ölkə prezidenti, Ali Baş komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı ordumuzun torpaqlarımızı vəhşi erməni qəsbkarlarından azad etməsi bizə yenidən bu imkanı yaratdı. Bu bölgədə tədqiqatların bərpasına, ərazinin fiziki, iqtisadi və insan  coğrafiyasının öyrənilməsinə böyük ehtiyac var.  Ona görə də işğaldan azad edilmiş Qarabağın fundanental olaraq öyrənilməsi İnstitut əməkdaşlarının öndə duran ən vacib vəzifələrindən biridir.
İnstitutun 2021-2025-ci illər üçün nəzərdə tutduğu elmi tədqiqat işlərinin planı müzakirəyə qoyulub. Bəzi dəyişiklik və təkliflər nəzərə alınaraq 2 problem -Azərbaycan Respublikası ərazisində qlobal iqlim dəyişmələrinin yaratdığı ekstremal halların ətraf mühitə və sosial-iqtisadi şəraitə təsirinin qiymətləndirilməsi və adaptasiya təkliflərinin hazırlanması və  Xəzər dənizi ekosisteminin kompleks tədqiqi  üzrə 5 mövzu  Elmi şura tərəfindın təsdiq edilib.

На заседании Ученого совета утвержден пятилетний план ИГ. Янв 26, 2021 | 10:01 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялось заседание Ученого совета Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА. Мероприятие было организовано в соответствии с решением Президиума НАНА о планах научно-исследовательских работ, которые будут проводиться в 2021-2025 годах.
Председательствовавший на собрании директор института, академик Рамиз Мамедов, ознакомил участников с повесткой дня. Он сказал, что оккупация Карабахского региона Азербайджана на протяжении почти 30 лет лишала реальных владельцев этих земель возможности исследовать и использовать эти территории. Однако освобождение нашей славной армией наших земель от диких армянских захватчиков под руководством Президента Ильхама Алиева снова дало нам эту возможность. Существует большая потребность в возобновлении исследований в этом регионе, изучении физической, экономической и человеческой географии этого района. Поэтому фундаментальное изучение освобожденного Карабаха - одна из важнейших задач коллектива института.
Обсужден план научно-исследовательской работы института на 2021-2025 годы. С учетом некоторых изменений и предложений на ученом совете утверждены 2 вопроса- по оценке воздействия глобального изменения климата на окружающую среду и социально-экономические условия в Азербайджанской Республике и 5 тем по подготовке предложений по адаптации и комплексному исследованию экосистемы Каспия.