Cİ alimi canlı yayımda qiymətli daşlardan danışıb Fev 01, 2021 | 10:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik  H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Fətəliyev ATV-nin qonağı olub.
Canlı yayımlanan səhər verilişinə öz  şəxsi kolleksiyasından qiymətli daşlardan nümunə gətirən alim təbiətdə mövcud olan daşların növündən, tərkibindən, insan həyatındakı rolundan, əhəmiyyətindən, dəyərindən və s. danışaraq maraqlı məlumatlar verib. Məsələn, mirvari, mərcan (karal), inci kimi canlı daşlardan söhbət açarkən R.Fətəliyev Filippində 27 kq ağırlığında və 90 milyon dəyərində qiymətləndirilən mirvarinin tapıldığını diqqətə çatdırıb.
Yerə yaxınlaşmaqda olan asteroidin nə dərəcədə təhlükəli olduğunu soruşan aparıcının sualına mütəxəssis cavab olaraq bildirib ki, Yer kürəsinə təhlükə törədə bilən ölçüdə asteroidin yerə düşməsi ehtimalı çox kiçikdir və bu, milyon ildən bir baş verə bilər. O eyni zamanda, Azərbaycan ərazisinə düşən meteoritlər haqqında da danışıb.
Sonda İnstitut əməkdaşı şəkillər əsasında insanların anadan olduqları aylara uyğun daşlar haqqında geniş məlumat verib.

Ученый ИГ рассказал о драгоценных камнях в прямой передаче 2021-02-01 10:25:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Гостем телеканала  ATV был ведущий научный сотрудник Института географии им. Акад. Г.А. Алиева НАНА, доктор философии по геологии и минералогии Рашид Фаталиев.
В прямой утренней программе, на примере драгоценных камней из личной коллекции, ученый рассказал о типе, составе, роли, значении, значении камней в природе, предоставив интересную информацию. Например, говоря о живых камнях, таких как жемчуг, кораллы, жемчуг, Р. Фаталиев отметил, что жемчуг весом 27 кг и стоимостью 90 миллионов был найден на Филиппинах.
На вопрос, насколько опасен приближающийся к Земле астероид, эксперт ответил, что вероятность падения астероида на Землю очень мала. Это может угрожать Земле, и это может происходить каждые миллион лет. Он также рассказал о падении метеоритов на территории Азербайджана.
В заключение сотрудник института дал подробную информацию о камнях, соответствующих месяцам рождения людей, на основе изображений.