Coğrafiyaçı alim sürüşmə zonasında olub Fev 10, 2021 | 02:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Akademik H.Ə.Əliyev adına  Coğrafiya İnstitutunun  aparıcı elmi işçisi, c.q.f.d., dosent Starə Tarixazər yanvarın 28-də Bayıl qəsəbəsində baş verən yeni sürüşmə zonasında olub.
Alimin sözlərinə görə  Bayıl qəsəbəsinin “20-ci sahə”sindən keçən  yolun sağ istiqamətində Badamdar yaylasının yamacında baş verən sürüşmə nəticəsində 1 ictimai iaşə obyekti,  2 şəxsi mülk ziyan çəkmiş, bu ərazidən keçən avtomobil yolunda hərəkət dayandırılmışdır. Sürüşmənin  yaranmasının əsas  səbəbi  yuxarı yamaclarda  tikilən yaşayış binalarından kanalizasiya sularının yamac boyu aşağı axıdılması olmuşdur.
S.Tarixazər qeyd edib ki, bu zonada  ən aktiv sürüşmə  hadisəsi 2018-ci il oktyabrın  13-də  qeydə alınmışdı ki, bu zaman ərazidə  sürüşmənin  qarşısını almaq məqsədilə tikilən dayaq divarları  sökülmüşdü.  Çökmə kütləsinin eni 250 m, uzunluğu 200 metrdən, hündürlüyü isə 15 m.-dən çox idi.  Bu riskli sürüşmə  zonasında  11 yaşayış evi, çayxana və restoran zərər çəkmişdi.
2020-ci il yanvarın 9-da növbəti sürüşmə zamanı 100 m. enində çökmə kütləsi avtomobil yolunu bağlamışdı. 2020-ci il noyabrın 17-də də sürüşmə prosesi aktiv hal almışdı.

Сотрудница ИГ посетила зону оползня Фев 10, 2021 | 02:02 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
28 января ведущий научный сотрудник Института географии имени академика Г.А. Алиева, кандидат географических наук, доцент Стара Тарихазар посетила новую оползневую зону в поселке Баил.
По словам ученого, в результате оползня на правой стороне дороги, проходящей через «20-й участок» поселка Баил на склоне плато Бадамдар, пострадали 1 объект общественного питания, 2 частных объекта, движение по трассе через этот район был остановлен. Основной причиной оползня стал сброс сточных вод из жилых домов, построенных на верхних склонах склона.
Тарихазар отметил, что самый активный оползень в этом районе был зафиксирован 13 октября 2018 года, когда были снесены подпорные стены, построенные для предотвращения оползней в этом районе. Толщина наносов имела ширину 250 м, длину более 200 м и высоту более 15 м. В этой оползневой зоне пострадали 11 домов, чайхана и ресторан.
Во время очередного оползня 9 января 2020 года 100 м. По ширине оползень перекрыл трассу. 17 ноября 2020 года также был активен оползневой процесс.