Coğrafiyaçi alim azad olunmuş ərazilərdə demoqrafiq məsələlərdən danışıb Fev 17, 2021 | 03:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu “İnsan coğrafiyası” istiqamətinin rəhbəri, coğrafiya üzrə elmlər doktoru  Zakir Eminov  ARB 24 televiziya kanalında yayımlanan “İş vaxtı” verilişinin qonağı olub.
Coğrafiyaçı alim işğaldan azad edilmiş torpaqlarda şəhər və qəsəbələrin salınması, həmin ərazilərdə əhalinin məskunlaşması məsələlərinə münasibət bildirib. Maraqlı fikir və  təkliflər irəli sürən istiqamət rəhbəri bərpa və məskunlaşma işlərində  Azərbaycanın özünün və eləcə də dünya ölkələrinin təcrübəsindən yararlanmağı məqsədəuyğun sayıb.
Ölkə əhalisinin 30%-i, şəhər əhalisinin isə yarısı demoqrafiq cəhətdən yüklənmiş Abşeronda cəmləşdiyini və bunun xeyli problemlər yaratdığını deyən Z.Eminov  Qarabağın azad olunmasının bu problemlərin həlli üçün geniş imkanlar yaratdığına diqqət çəkib. Mütəxəssis bildirib ki, çoxlu sayda xırda kəndlərin bərpasına sərf ediləcək vəsait əhalisi, məsələn, 500 min olan iri həcmli şəhərlərin və onlarda uyğun sənaye müəssisələrinin yaradılmasına qoyulsa, ölkəmiz bundan daha çox qazanmış olar.
Z.Eminov verilişdə səslənən fikir və təkliflərin Coğrafiya İnstitutunun planına salınmış və bu ilin sonunadək çapı nəzərdə tutulmuş irihəcmli “Qarabağın coğrafiyası” monoqrafiyasında öz əksini tapacağını, eləcə də bir sıra ərazi xəritələrinin hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.

Географ рассказал о демографических проблемах в освобожденных районах Фев 17, 2021 | 03:02 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Руководитель направления «Человеческая география» Института географии НАНА имени академика Г.А. Алиева, доктор географических наук Закир Эминов был гостем программы «Рабочее время», транслируемой на телеканале АРБ 24.
Географ прокомментировал строительство городов и поселений на освобожденных землях и расселение населения в этих районах. Выдвигая интересные идеи и предложения, руководитель направления посчитал целесообразным использовать опыт как самого Азербайджана, так и других стран в восстановительных и поселенческих работах.
Эминов сказал, что 30% населения страны и половина населения города сосредоточены на демографически загруженном Абшероне, что создает много проблем, и отметил, что освобождение Карабаха создало широкие возможности для решения этих проблем. Эксперт сказал, что если средства будут потрачены на реконструкцию большого количества небольших деревень, например, в крупных городах с населением от 500 тысяч человек, и создание в них соответствующих промышленных предприятий, наша страна могла бы больше выиграть от этого. З. Эминов отметил, что озвученные в программе идеи и предложения будут отражены в масштабной монографии «География Карабаха», которая включена в план Института географии и будет издана до конца этого года, а также сообщил о подготовке ряда территориальных карт.