Coğrafiyaçı alim yağış suyundan istifadə haqqında danışıb Fev 17, 2021 | 04:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Televiziyanın ARB kanalında yayımlanan “Günə doğru” verilişində AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsini müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirnuh İsmayılovun yağış suyundan istifadə haqqında müsahibəsi yer alıb.
Azərbaycanda  şirin su qıtlığının qarşısını almaq məqsədilə yağış sularından istifadə ilə bağlı dövlət tərəfindən qanun layihəsi hazırlanır ki, bu layihəyə görə yağış suyunun istifadəsi üçün bəzi binaların müvafiq yerlərində bu suyu toplaya bilən xüsusi aparatların quraşdırılması nəzərdə tutulub.
Bununla əlaqədar coğrafiyaçi alim qeyd edib ki, paytaxtın müxtəlif yerlərində  içməli sudan  həm də texniki su kimi yaşıllıqların suvarılmasında və digər məqsədlərlə  istifadə edilir.  Yaşıllıqlarn suvarılması üçün ən yaxşı yol isə yağış sularından istifadə etməkdir.  Məsələn, yolların kənarında quraşdırılmış suötürücü  qurğular vasitəsilə yağan yağışları toplayaraq onları su anbarlarında saxlamaq olar. İri asfalt yolların kənarları ilə  yağış sularını yığan drenlər çəkilmişdir. Amma onlar  düzgün işləmədiyindən azacıq yağış yağan kimi  yollarda tıxaclar,  subasmaları yaranır.
M.ismayılov onu da  əlavə edib ki, hər bir binanın  damına toplanan və su boruları ilə axan yağış sularını anbarlara yığıb saxlamaqla, həmin suyun  hesabına yay aylarında yaşıllıqları suvarmaq olar.  Bununla da içməli suya 30-40% qənaət etmiş olarıq.

Географ рассказал об использовании дождевой воды 2021-02-17 04:05:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В программе «Навстречу Солнцу», транслируемой на телеканале АРБ, есть интервью с д.ф.г., доцентом Мирнухом Исмаиловым, заведующим отделом ландшафтных исследований и ландшафтного планирования Института географии имени академика Г.А. Алиева,
Чтобы предотвратить нехватку пресной воды в Азербайджане, государство готовит законопроект об использовании дождевой воды, который предусматривает установку специальных устройств, которые могут собирать дождевую воду в соответствующих местах для использования дождевой воды.
В связи с этим географ отметил, что в разных частях столицы питьевая вода используется для полива зеленых насаждений и других целей. Для полива растений лучше всего использовать дождевую воду. Например, придорожный дренаж может собирать дождевую воду и накапливать ее в резервуарах. По обочинам больших асфальтированных дорог проложены водостоки для сбора дождевой воды. Но поскольку они не работают должным образом, возникают пробки и наводнения, как только идет небольшой дождь.
М.Исмайлов добавил, что собирая дождевую воду на крышах каждого дома и стекающую по водопроводным трубам в водоемы, можно орошать растения в летние месяцы. Таким образом, мы можем сэкономить 30-40% на питьевой воде.