Akademik Xəzərin sahilinin donmasına aydınlıq gətirib Fev 25, 2021 | 04:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov Şabran rayonunun Qilqilçay ərazisində Xəzər dənizi sahilinin  buz bağlamasına aydınlıq gətirib.
Akademik bunu  havanın temperaturunun mənfi 10 dərəcəyə qədər aşağı düşməsi ilə əlaqələndirərək, dənizin ləpədöyən hissəsinin buzlaşdığı həmin ərazinin Xəzərin nisbətən dayaz yerləri olduğundan aşağı temperaturlarda onun donma ehtimalının daha yüksək olduğunu diqqətə çatdırıb.
Soyuq hava şəraitinin üstünlük təşkil etməsinin səbəblərini açıqlayan alim bunların hamısının iqlim dəyişmələrinin nəticəsi və təzahürü olduğunu önə çəkib. O bildirib ki, ekstremal halların həm sayı, həm də tezliyinin və diapazonun təkrarlanma sayı artacaq. Yəni fəlakət gətirəcək təbii hadisələrin sayı çoxalacaq. Misal olaraq, əvvəl bu say 5-10 aralığında idisə, bundan sonra 25-ə qədər artacaq. Yəni bundan sonra sürüşmələr, zəlzələlər, uçqunlar və s. təbii hadisələr çox olacaq. Odur ki, insanlar, xüsusilə də sahil zonasında yaşayanlar buna qarşı müəyyən hazırlıqlar görməlidir.

Академик пояснил факт замерзания побережья Каспия 2021-02-25 16:50:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Директор Института географии имени академика Г.А. Алиева НАНА, академик Рамиз Мамедов прояснил ледяной покров побережья Каспийского моря в Гильгилчайском районе Шабранского района.
Академик объяснил это падением температуры до минус 10 градусов, отметив, что область, где замерзает морской лед, более вероятно замерзнет при низких температурах, так как Каспийское море относительно мелкое.
Объясняя причины преобладающих холодов, ученый сказал, что все это результат и проявление изменения климата. Он сообщил, что количество экстремальных случаев, а также количество повторений по частоте и диапазона увеличится. То есть количество стихийных бедствий увеличится. Например, если раньше это число находилось в диапазоне 5-10, то оно увеличится до 25. То есть после этого будет больше природных явлений, таких как оползни, землетрясения, лавины и т. д.. Поэтому люди, особенно проживающие в прибрежной зоне, должны быть к этому готовы.