Cİ dissertantı toponimlər haqqında müsahibə verib Mart 11, 2021 | 02:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun dissertantı Şakir Qabıssanlı  Elm TV-yə tədqiq etdiyi Azərbaycan  toponimləri haqqında müsahibə verib.
O, 2013-cü ildən toponimlərin tədqiqatı ilə məşğul olduğunu, həmin mövzuda iki kitabının çap edildiyini deyib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda bir çox yer adları, hətta elə paytaxtımızın adı da zamanla təhriflərə uğrayıb və öz həqiqi mənasından uzaqlaşıb.
Ş.Qabıssanlı bildirib ki, 1923-cü ildə Moskvada “Qırmızı professorlar” cəmiyyəti yaradılmışdı ki, onun funksiyalarından biri türk xalqlarının tarixini saxtalaşdırmaq, türk abidələrini xristianlaşdırmaq və toponimləri sıradan şıxarmaq olub.

Диссертант ИГ дал интервью по топонимам Мар 11, 2021 | 02:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Шакир Габиссанлы, докторант Института географии им. Акад. Г.А. Алиева НАНА, дал интервью телеканалу Elm TV об изученных им азербайджанских топонимах.
Он сказал, что занимается топонимами с 2013 года и опубликовал две книги по этой теме. По его словам, многие топонимы в Азербайджане, даже название нашей столицы, со временем были искажены и утратили свое истинное значение.
Габиссанлы сообщил, что Общество красной профессуры было создано в Москве в 1923 году. Одной из его функций было фальсификация истории тюркских народов, христианизация турецких памятников и уничтожение топонимов.