Su təminatının problemləri mövzusunda konfrans keçiriləcək Mart 31, 2021 | 09:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
6-7 oktyabr 2021-ci il tarixlərində Azərbaycanın əməkdar elm xadimi, coğrafiya elmləri doktoru, professor Saleh Hacı oğlu Rüstəmovun anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycanın su təminatının müasir problemləri“ mövzusunda  respublika elmi-praktik konfransı keçiriləcək.
Tədbirin təşkilatçıları AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti, “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı”  Açıq Səhmdar Cəmiyyəti, UNESCO-nun  Dövlətlərarası Hidroloji Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsi, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti  və “Sudan İstifadə sahəsində Mütəxəssislər” İctimai Birliyidir.
Keçirildiyi yer: AMEA, II mərtəbə, konfrans zalı.
Konfrans Azərbaycan Respublikasında çayların rejim xüsusiyyətləri və  su ehtiyatlarının öyrənilməsində, həmçinin  hidrologiya sahəsində çoxsaylı kadrların hazırlanmasında müstəsna xidmətləri olan Saleh Rüstəmovun formalaşdırdığı elmi istiqamətlər üzrə mövcud vəziyyətin təhlili məqsədini daşıyır.
Konfransın əsas problem istiqamətləri:
• Azərbaycanın su ehtiyatlarının müasir vəziyyəti və idarə olunması;
• Qarabağ ərazisinin müasir hidrometeoroloji problemləri;
• Regional iqlim dəyişmələri və onların su ehtiyatlarına təsiri;
• Ətraf mühit və dayanıqlı inkişaf.
Təqdim olunan məqalələrin tərtibatına dair qoyulan tələblər:
Məqalələrin mətni Azərbaycan, ingilis və rus dillərində yazıla bilər. Mətn 3-5 səhifə həcmində Microsoft WORD proqramında (versiya 2003-2019) arial, 12 ölçülü şriftlə, 1.0 intervalla  A4 formatlı vərəqlərdə aşağıdakı göstəricilərlə çap olunmalıdır:  yuxarıdan 2 sm,   aşağıdan 2 sm,   soldan 2.5 sm, sağdan 1.5 sm,  abzas buraxılışı 1.25 sm.
Məqalənin adı  mərkəzdə 12 ölçülü arial şriftilə, tünd rəngli böyük hərflərlə yazılmalı, bir sətir sonra müəlliflərin adı və soyadı (adı və soyadı arasında ara qoyulur), növbəti sətirdə  ortada təşkilatın, şəhərin adı və müəllifin e-mail adresi 12 ölçülü şriftlə yazılmalıdır.
Mətndən bir sətir sonra ədəbiyyat siyahısı verilir, ədəbiyyata istinad kvadrat mötərizədə rəqəmlərlə göstərilir [1]. Ədəbiyyat siyahısı əlifba sırası ilə 12 ölçülü şriftlə nömrələnmiş şəkildə tərtib olunur.
Əgər məqalə Azərbaycan dilində təqdim olunarsa, rus və ingilis dillərində, rus dilində təqdim olunarsa, Azərbaycan və ingilis dillərində həm məqalənin adı, həm də xülasə əlavə olunmalıdır.
Tərtibat nümunəsi
Məqalələrin mətnlərinin elektron formada 30 iyun 2021-ci il tarixinə qədər aşağıda göstərilən ünvana göndərilməsi xahiş olunur:
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, otaq №818. E-mail:  [email protected];  tel: (+994 12) 538 54 18;  (+994 50)  322  82  77.
Qeyd: Təşkilat komitəsi məqalənin konfransın mövzusuna uyğunluğunu və elmi səviyyəsini nəzərə almaqla dərc edilməsini müəyyənləşdirir.

Состоится конференция по проблемам водоснабжения 2021-03-31 09:12:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
6-7 октября 2021 года состоится республиканская научно-практическая конференция «Современные проблемы водоснабжения в Азербайджане», посвященная 110-летию заслуженного деятеля науки Азербайджана, доктора географических наук, профессора Салеха Гаджи оглу Рустамова.
Участниками мероприятия выступили ИГ им. Г.А. Алиева НАНА, Открытое акционерное общество «Азерсу», Открытое акционерное общество «Мелиорация и водное хозяйство», Азербайджанский национальный комитет по Межгосударственной гидрологической программе ЮНЕСКО, Азербайджанское географическое общество и общественное объединение специалистов по водопользованию.
Место проведения: НАНА, II этаж, конференц-зал.
Конференция имеет целью анализ текущей ситуации в научных направлениях, сформированных Салехом Рустамовым, который внес исключительный вклад в изучение особенностей речного режима и водных ресурсов в Азербайджанской Республике, а также подготовку большого количества кадров в области гидрологии.
Основные вопросы конференции:
Современное состояние водных ресурсов Азербайджана и их управление;
Современные гидрометеорологические проблемы Карабахского края;
Региональные изменения климата и их влияние на водные ресурсы;
Окружающая среда и устойчивое развитие.
Требования к оформлению представляемых статей:
Текст статей может быть написан на азербайджанском, английском или русском языках. Текст должен быть напечатан в объеме 3-5 страниц в программе Microsoft WORD (версия 2003-2019) в Arial, 12-ти мерным шрифтом, на листах А4 с отступом 1.0 со следующими показателями: верхний 2 см, нижний 2 см, левый 2,5 см, правый 1,5 см, абзац выходной 1,25 см.
Название статьи должно быть написано 12-мерным шрифтом по центру заглавными тёмными буквами через одну строку имя и фамилия автора (пробел между именем и фамилией), в середине следующей строки название организации. , город и адрес электронной почты автора.
Через одну строку после текста приводится список использованной литературы, ссылки на литературу обозначаются цифрами в квадратных скобках [1]. Библиография составляется в алфавитном порядке и пронумерована 12-мерным шрифтом.