Coğrafiyaçı alimlər Füzuli rayonunun iqtisadi potensialını araşdırırlar Apr 08, 2021 | 01:04 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri c.ü.f.d., dos. Zaur İmrani, böyük elmi işçi, c.ü.f.d. Natavan Cəfərova AR Silahlı Qüvvələri Hərbi Akademiyasının professorları  Elşən Həşimov və Azad Bayramovla birgə  tədqiqat işi aparmışlar.
AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyə yardımı ilə yerinə yetirilən  “CİS texnologiyasından istifadə etməklə cəbhə zonasında yaşayan əhalinin vurulma təhlükəsi dərəcəsinin və onun sosial-iqtisadi vəziyyətə təsirinin qiymətləndirilməsi” adlı qrant layihəsi (Qrant № EİF/MQM/Elm-Təhsil-1-2016-1(26)-71/02/2)  çərçivəsində aparılan tədqiqatın məqsədi Füzuli rayonunun iqtisadi potensialını araşdırmaqdır.
Alimlər Azersky kosmik şəkillərin istifadəsi ilə Füzuli rayonunun  işğal altında olmamış və işğaldan azad edilmiş ərazilərinin müqayisəli təhlilini apararaq müxtəlif miqyaslı xəritələr  tərtib etmişlər. Əldə olunmuş məlumatlara əsasən, ArcMap proqramından istifadə edilməklə yaşayış məntəqələrinin (dağıdılmış yaşayış məntəqələri də daxil olmaqla) xəritəsi tərtib olunmuşdur. Eyni zamanda,   çaylar, kanallar, su anbarları, bəndlər, magistral və torpaq avtomobil yolları da xəritə üzərinə koordinat sisteminə uyğun olaraq köçürülmüş və elektron hala gətirilmişdir. Bu da rayonun sosial-iqtisadi vəziyyətini tədqiq etməyə, potensial imkanlarının müəyyən edilməsinə köməklik göstərmişdir.
Tədqiqat nəticəsində müəyyən edilmişdir ki, rayonda əhali məşğullunda xüsusi rolu olan kənd təsərrüfatı sahələrinin: taxılçıllıq, üzümçülük, pambıqçılıq və heyvandarlığın, eləcə də onların emalına əsaslanan aqrar sənaye müəssisələrinin yaradılması üçün potensial imkanlar vardır. Aqrar sənaye müəssisələri ilə yanaşı, rayon ərazisində arxeoloji və etnoqrafik turizmi də inkişaf etdirmək, onların bazasında yerli turizm marşrutları yaratmaq mümkündür. Lakin onların bir çoxunun erməni vandalları tərəfindən dağıdıldığı üçün bərpasına  ehtiyac vardır.

Географы изучают экономический потенциал Физулинского района Апр 08, 2021 | 01:04 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом Института географии им. Акад. Г.Алиева НАНА, д.ф.г., доц. Заур Имрани, старший научный сотрудник и д.ф.г. Натаван Джафарова провели исследование совместно с профессорами Военной академии Вооруженных Сил Азербайджанской Республики Эльшаном Гашимовым и Азадом Байрамовым.
Целью исследования, проведенного в рамках грантового проекта ( Грант № EIF / MQM / Science-Education-1-2016- 1 (26) -71/02/2) под названием «Оценка степени опасности для населения, проживающего в прифронтовой зоне, и его влияние на социально-экономическую ситуацию с использованием ГИС-технологий», реализуемого при финансовой поддержке Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, является изучение экономического потенциала Физулинского района.
Используя космические снимки Азерского, ученые провели сравнительный анализ незанятых и освобожденных территорий Физулинского района и составили карты разного масштаба. На основании полученной информации была составлена карта населенных пунктов (включая разрушенные поселения) с помощью программы ArcMap. При этом, в соответствии с системой координат, составлен электронный вариант карты рек, каналов, водохранилищ, плотин, автомагистралей и грунтовых дорог. Это помогло изучить социально-экономическую ситуацию в регионе и выявить потенциальные возможности.
В результате исследования было определено, что существуют потенциальные возможности создания в регионе сельскохозяйственных отраслей, имеющих особую роль в занятости населения: зерновых культур, виноградарства, хлопководства и животноводства, а также агропромышленных предприятий, основанных на их переработке. Наряду с агропромышленными предприятиями в регионе возможно развитие археологического и этнографического туризма, создание на их основе местных туристических маршрутов. Однако многие из них были разрушены армянскими вандалами и нуждаются в восстановлении.