AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə  Elmi şuranın növbəti iclası skayp vasitəsilə baş tutub.
Tədbirdə yeni qəbul olunmuş dissertant və doktorantların elmi işlərinin mövzuları müzakirə edilib. Doktorantların “Azərbaycan Respublikasında işğaldan azad olunmuş ərazilərində mədəni irs potensialından davamlı turizmin inkişafında istifadə imkanları”,  “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə əhalinin həyat şəraitinin bərpası və təşkilinin yolları”, “Xəzər dənizi səthindən buxarlanmanın  məkan və zaman xüsusiyyətlərinin tədqiqi” mövzuları təsdiq edilib.
“Azərbaycanda müasir coğrafi tədqiqatların əsas istiqamətləri”, “Gəncə-Qazax iqtisadi rayonuna  xas xəstəliklərin yaranması və yayılmasında coğrafi şəraitin əhalinin sağlamlığına təsiri”, “Lənkəran-Astara iqtisadi-coğrafi rayonunda heyvandarlığın ərazi təşkili və inkişaf perspektivləri”, “Ceyrançöl alçaq dağlığı geosistemlərinin transformasiyası və landşaft-ekoloji planlaşdırılmasının əsas istiqamətləri”  dissertantların mövzuları  Elmi şura tərəfindən təsdiqlənib.
Sonra iclasda “Qarabağın coğrafiyası” kitabının hazırlanmasının gedişi haqqında, çapa hazırlanan monoqrafiyalara rəylərin verilməsi və digər bu kimi məsələlər müzakirə edilib.

Состоялось очередное заседание Ученого совета. 2021-04-07 13:44:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялось очередное заседание по Skype Ученого совета Института Географии им. акад. Г.А. Алиева НАНА под председательством академика Рамиза
На мероприятии обсуждались темы научных работ вновь принятых диссертантов и докторантов. Темы «Возможности для докторантов использовать потенциал культурного наследия в устойчивом развитии туризма на освобожденных территориях Азербайджанской Республики», «Пути восстановления и организации условий жизни на освобожденных территориях», «Исследование пространственных и временных особенностей испарения с поверхности Каспийского моря ».
«Основные направления современных географических исследований в Азербайджане», «Влияние географических условий на здоровье населения при возникновении и распространении болезней, характерных для Гянджа-Газахского экономического района», «Территориальная организация и перспективы развития животноводства в Лянкяран-Астаринском экономико-географическом районе. Ученым советом утверждены темы диссертаций «Трансформация геосистем Джейранчольской низменности и основные направления ландшафтно-экологического планирования».
Затем на встрече был обсужден процесс подготовки книги «География Карабаха», комментарии к готовящимся к публикации монографиям и другие подобные вопросы.