Coğrafiyaçı alim tədbirdə səhralaşma ilə bağlı fikirlərini bölüşüb İyn 21, 2021 | 03:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA  akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbənin müdiri, dosent Mirnuh İsmayılov ETSN-nin AR  Prezidentinin  27 iyul 2020-ci il tarixli 2178 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın 8.3-cü bəndinin icrası ilə bağlı keçirilmiş görüşdə iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən M.İsmayılov Azərbaycanda səhralaşmanın tədqiqi məqsədi ilə seçilmiş inzibati rayonların tam xarakterik əraziləri əhatə etmədiyini diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki,  bu rayonların seçilməsində myəyyən düzəlişlər edilməlidir. Qəbələnin əvəzinə Şəki rayonunun seçilməsinin daha məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çəkən alim eyni zamanda,  Ağstafa və Naxçıvanın Culfa rayonlarının öyrənilməsini məsləhət görüb.
M.İsmayılov  dünyada aktual olan iqlim dəyişmələri ilə bağlı səhralaşmanın genişlənməsinin təbii və antropogen amilləri və onların bu prosesin inkişafında roluna dair ətraflı məlumat verib.

На мероприятии географ поделился своими взглядами на опустынивание 2021-06-21 15:33:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Доцент Мирнух Исмаилов, заведующий отделом Ландшафтных исследований и ландшафтного планирования Института географии им. Академика Г.А. Алиева НАНА,  принял участие в совещании по реализации пункта 8.3 « «Плана мероприятий на 2020-2022 годы по обеспечению эффективного использования водных ресурсов», утвержденного Указом Президента № 2178 от 27 июля 2020 года.
Выступая на мероприятии, Исмайлов отметил, что административные районы, выбранные для изучения опустынивания в Азербайджане, не охватывают всю территорию. Он отметил, что необходимо внести определенные коррективы в выбор этих регионов. Отметив, что вместо Габалы целесообразнее выбрать Шекинский район, ученый также рекомендовал изучить Агстафинский и Джульфинский районы Нахчывана.
Исмаилов подробно рассказал о природных и антропогенных факторах опустынивания, вызванных изменением климата, и их роли в развитии этого процесса.