AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə sabiq direktor müavini, Dövlət Mükafatı Laureatı, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənovun “Müasir iqlim dəyişmələrinin Azərbaycanda əkinçiliyin bəzi sahələrinə təsiri” monoqrafiyası çapdan çıxıb.
Coğrafiya İnstitutu Elmi Şurasının qərarı ilə dərc edilən kitab mərhum müəllifin coğrafiya elmləri doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün yazdığı dissertasiyası əsasında hazırlanıb.
416 səhifədən və 5 fəsildən ibarət olan əsər İqlim dəyişmələri və onun Azərbaycanda təsərrüfata təsiri, ölkəmizdə taxılçılığın vəziyyəti, taxıl bitkilərinin məhsuldarlığının formalaşmasının meteoroloji şəraiti, çay bitkisinin fenologiyası, inkişafının meteoroloji elementlərdən asılılığı və arid və semiarid ərazilərin iqlim ehtiyatlarından istifadə perspektivləri mövzularını əhatə edir.

Опубликована монография недавно ушедшего из жизни заместителя директора по научной работе Института географии им. Акад. Г.А. Алиева, лауреата Государственной премии, доктора философских наук, доцента Магеррама Гасанова «Влияние современных климатических изменений на некоторые области сельского хозяйства Азербайджана».
Книга, изданная по решению Ученого совета Института географии, основана на диссертации автора на соискание ученой степени доктора географических наук.
Работа состоит из 416 страниц и 5 глав и охватывает изменение климата и его влияние на экономику Азербайджана, состояние зерновых культур в нашей стране, метеорологические условия формирования зерновых культур, фенологию чайного растения, зависимость развития от метеорологических элементов и перспективы развития и использование засушливых и полузасушливых территорий.