“QARABAĞ - Zəfərə Gedən Yol” adlı elmi konfrans keçirilib Avg 31, 2021 | 12:08 / KONFRANSLAR
AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialı, AR Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyası, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutu və “Elger” Beynəlxalq Elm Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə İsveçin Qothenburq Universiteti ilə birlikdə “Qarabağ: Zəfərə gedən yol” mövzusunda XVII Beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransa Azərbaycan, Qazaxıstan, Türkiyə, İsveç, Ukrayna və Rusiyadan olmaqla 170-dən çox müraciət daxil olub, 95 məqalə elmi heyət tərəfindən dəyərləndirilərək məruzə üçün qəbul edilib və 8 seksiyada elmin bütün sahələri üzrə müzakirələr aparılıb.
Tədbirin təşkilatçıları  açılışda məruzələrlə çıxış edərək İkinci Qarabağ müharibəsi, onun siyasi, iqtisadi, sosial, ekoloji problemləri və perspektivləri barədə qısa məlumat veriblər. Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru,  c.e.d., dosent. Zakir Eminov məruzəsini  Qarabağın müasir demoqrafik vəziyyəti və gələcəkdə gözlənilən nəticələrə həsr edib.
Konfransın yer elmləri və coğrafiya bölməsinə həsr olunmuş və moderatoru  Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, c.ü.f.d., dos. Zaur İmrani olan  7-ci seksiyada    İnstitut alimlərindən, şöbə müdirləri olan dosentlər,  c.e.d. Nəriman Paşayev,  c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov və c.ü.f.d. Sevil Quliyeva, c.ü.f.doktorları Sima Əliyeva, Kəmalə Zeynalova və institutun digər əməkdaşları çıxış edib.

Состоялась научная конференция «КАРАБАХ - дорога к победе» Авг 31, 2021 | 12:08 / КОНФЕРЕНЦИИ
XVII Международная научная конференция на тему «Карабах: путь к победе», организованная Институтом географии имени Гасана Алиева, Губинским филиалом Азербайджанского государственного педагогического университета, Военной академией вооруженных сил Азербайджанской Республики, Нахчыванским Институтом учителей и содействии Международного научного центра «Эльгер », совместно с Гетеборгским университетом в Швеции.
На конференцию поступило более 170 заявок из Азербайджана, Казахстана, Турции, Швеции, Украины и России, 95 статей были оценены научным коллективом и приняты для доклада, дискуссии по всем разделам науки прошли в 8 секциях.
Организаторы мероприятия выступили с докладами на открытии и рассказали о Второй карабахской войне, ее политических, экономических, социальных, экологических проблемах и перспективах. Генеральный директор Института географии, д.г.н., доцент. Закир Эминов посвятил свой доклад текущей демографической ситуации в Карабахе и ожидаемым результатам в будущем.
В 7-ой секции, посвященной отделу наук о Земле и географии конференции, модератором которой являлся зав. отделом Института географии, д.ф.г., доц. Заур Имрани, из числа ученых института, доцентов, заведующих кафедрами, выступили д.н.г. Нариман Пашаев, д.ф.г. Мирнух Исмаилов и д.ф.г. Севиль Гулиева, д.ф.г. Сима Алиева, Камала Зейналова и другие сотрудники института.