Cİ alimi xəbərdarliq edib: “Planetimiz böyük təhlükə qarşısında qala bilər” Sen 04, 2021 | 01:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Gündəmdən düşməyən Xəzər dənizinin  suyunun azalmasi alimlər tərəfindən ən çox müzakirə edilən məsələlərdəndir. Problemi araşdıran  “Azərbaycan” qəzeti məsələyə aydınlıq gətirmək üçün  AMEA H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzərin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərovdan müsahibə götürüb.
Alim qeyd edib ki,  Xəzərin səviyyəsi özünəməxsus uzunmüddətli dəyişmə perioduna malik olduğundan bütün əsrlərdə onun enmə və qalxma dövrləri olub. Kəskin səviyyə dəyişmələri Xəzəryanı ölkələrin iqtisadiyyatına və ekologiyasına ciddi təsir göstərdiyindən onların uzun müddət üçün qabaqcadan proqnozlaşdırılması böyük əhəmiyyət kəsb edir. Lakin təəssüf ki, indiyə kimi belə bir etibarlı metod mövcud deyil.
Alman və holland alimlərinin XXI əsrin sonunadək Xəzərin səviyyəsinin 9-18 metr aşağı düşəcəyi haqqında verdikləri proqnoza münasibət bildirən Azərbaycanlı mütəxəssis səviyyənin aşağı düşməsində əsas səbəb kimi əsrin sonunadək havanın temperaturunun kəskin yüksəlməsi nəticəsində  dəniz səthindən buxarlanan suyun miqdarının artmasını  göstərib. O bildirib ki, Xəzər dənizinin səviyyəsi onun su balansı ilə müəyyən olunur. Balansın məxaric  hissəsi (buxarlanma) mədaxil hissəsindən (atmosfer yağıntıları və çayların gətirdiyi su) böyük olduqda səviyyə aşağı düşür, əksinə olduqda isə yüksəlir.
Mütəxəssis deyib ki, əsrin sonunadək planetimizdə gözlənilən kəskin temperatur artımı yalnız Xəzər dənizi akvatoriyasına deyil, bütün dünya ekosisteminə ciddi təsir edəcək. Arktika, Antarktida və Qrenlandiyada buzların əriməsi dünya okeanının səviyyəsini o dərəcədə qaldıra bilər ki, bir çox ərazilər su altında qala bilər. Belə ki, yaxın vaxtlarda qlobal istiləşməyə səbəb olan karbon qazı və digər parnik qazlarının atmosferə atılmasında ciddi azalma baş verməsə, planetimiz böyük təhlükə qarşısında qalacaq.

Ученый ИГ предупреждает: «Наша планета может оказаться в большой опасности» Сен 04, 2021 | 01:09 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Падение уровня воды в Каспийском море, которое не сходит с повестки дня, является одним из наиболее обсуждаемых учеными вопросов. Чтобы прояснить ситуацию, газета «Азербайджан» взяла интервью у доктора географических наук Саида Сафарова, заведующего отделом гидрометеорологии Каспийского моря Института географии НАНА.
Ученый отметил, что уровень Каспийского моря имеет длительный период изменения, поэтому во все века он имел периоды подъемов и падений. Поскольку резкие изменения уровня оказывают серьезное влияние на экономику и экологию прикаспийских государств, важно прогнозировать их в долгосрочной перспективе. К сожалению, такого надежного метода пока не существует.
Комментируя прогноз немецких и голландских ученых о том, что к концу XXI века уровень Каспийского моря упадет на 9-18 метров, азербайджанский эксперт сказал, что основной причиной падения стало увеличение испарения воды с поверхности моря к концу века. По его словам, уровень Каспийского моря определяется его водным балансом. Уровень понижается, когда расходная часть баланса (испарение) больше доходной (атмосферные осадки и вода, приносимая реками), и наоборот.
По словам эксперта, резкое повышение температуры, ожидаемое на нашей планете к концу века, окажет серьезное влияние не только на Каспийское море, но и на всю мировую экосистему. Таяние льдов в Арктике, Антарктиде и Гренландии может поднять уровень мирового океана до такой степени, что многие районы могут быть затоплены. Таким образом, наша планета окажется в большой опасности, если в ближайшее время не произойдет значительного сокращения выбросов углекислого газа и других парниковых газов, вызывающих глобальное потепление.