AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zakir Eminovun sədrliyi ilə İnstitutun Elmi Şurasının iclası keçirilib.
Baş direktor Z.Eminov gündəlikdə duran məsələlərlə iştirakçıları tanış etdikdən sonra işçilərin işə davamiyyəti, əmək və icra intizamına nəzarətin gücləndirilməsi barədə bir daha əməkdaşları məlumatlandırıb. Mütəmadi olaraq nizam-intizamı pozan işçilərə güzəşt ediməyəcəyi haqda xəbərdarlıq edib.
Sonra İnstitutun elmi katibi, c.ü.f.d., dosent Zərnurə Həmidova Qarabağın inkişafı ilə əlaqədar AMEA Rəyasət Heyyətinin 12 yanvar 2021-ci il qərarına uyğun olaraq “Ekoloji genosidin vurduğu zərərlərin qiymətləndirilməsi”, bu haqda beynəlxalq təşkilatların məlumatlandırılması və albom-monoqrafiyanın hazırlanmasının vəziyyəti haqda məlumat verib. Qərara alınıb ki, albom-monoqrafiya üçün hazırlanmış xəritələr yalnız təyin edilmiş vahid formada qəbul olunacaq.
“Qarabağın coğrafiyası: təbii şərait və resurs potensialı” adlı monoqrafiyanın buraxılışına məsul olan şöbə müdiri, dosent Mirnuh İcmayılov kitabın hazırlanmasının icra vəziyyəti ilə bağlı məlumat verib, müəlliflər tərəfindən təhvil verilmiş fəsil və bölmələri diqqətə çatdırıb. Monoqrafiyanın böyük hissəsinin artıq başa çatması, kiçik hissəsinin isə həftə ərzində tamamlanıb təhvil veriləcəyi bildirilib.
Coğrafiya elmləri doktorları Nəriman Paşayev, Səid Səfərov və c.ü.f.d. Nəsən Nəbiyev coğrafiya elmləri doktoru, professor Rza Mahmudovun “Azərbaycanda regional iqlim dəyişmələri və təhlükəli hidrometeoroloji hadisələr” monoqrafiyasına rəy vermələri üçün elmi məsləhətçi təyin ediliblər.
Elmlər doktoru hazırlığı üzrə Cİ-nin dissertanturasına sənəd verən Şahnaz Əmənovanın dissertasiya mövzusu “Şəhər landşaftlarının inkişafı və idarə olunma problemləri” adı ilə təsdiq edilib və c.e.doktorları Zakir Eminov və Yaqub Qəribov ona elmi məsləhətçi təyin olunublar.

Заседание Ученого совета Института географии имени акад Г. Алиева НАНА прошло под председательством генерального директора, доктора географических наук, доцента Закира Эминова.
Ознакомив участников с вопросами повестки дня, генеральный директор З. Эминов еще раз проинформировал сотрудников о явке сотрудников, усилении контроля за трудовой и исполнительской дисциплиной. Он предупредил, что не пойдет на уступки сотрудникам, регулярно нарушающим дисциплину.
Затем ученым секретарем института, д.ф.э., доц. Зарнура Хамидова в соответствии с постановлением Президиума НАНА от 12 января 2021 года «Оценка ущерба, нанесенного экологическим геноцидом» в связи с развитием Карабаха, сообщила о ходе информирования международных организаций и состоянии альбома-монографии. Было решено, что карты, подготовленные для альбома-монографии, будут приниматься только в установленной единой форме.
Заведующий отделом, ответственный за издание монографии «География Карабаха: природные условия и ресурсный потенциал», доцент Мирнух Исмайлов проинформировал о реализации книги, главах и разделах, представленных авторами. Было заявлено, что большая часть монографии уже завершена, а небольшая часть будет завершена и передана в течение недели.
Доктора географических наук Нариман Пашаев, Саид Сафаров и кандидат географических наук. Гасан Набиев назначены научными консультантами для дачи рецензии на монографию доктора географических наук, профессора Рзы Махмудова «Региональные климатические изменения и опасные гидрометеорологические явления в Азербайджане».
Тема кандидатской диссертации Шахназ Амановой была утверждена под названием «Проблемы развития и управления городскими ландшафтами», а научными руководителями назначены кандидаты наук Закир Эминов и Ягуб Гарибов.