H.Ə. Əliyev Ermənistan Respublikasının Sisiyan rayonunun Cömərdli kəndində anadan olmuşdur. 1932-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Institutunu bitirmiş, 1932–1934-cü illərdə Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Pambıqçılıq Institutunun aspirantı olmuşdur.
1944-cü ildə «Böyük Qafqazın cənub–şərq yamacında çayların aşağı axınlarının torpaqları» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir.
1944–1949-cü illərdə Azərbaycan EA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya Institutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, 1949–1952-ci illərdə Azərbaycan EA Botanika Institutunun direktoru vəzifəsində işləmişdir.
O, 1950-ci ildə Azərbaycan KP MK katibi və Respublika Kənd Təsərrüfatı nazirinin birinci müavini təyin edilmişdir.
1952-ci ildən Həsən Əliyev Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. Azərbaycan SSR EA-nın yaradıcılarından biridir.
1952–1954-cü illərdə Azərbaycan KP MK-nın üzvü olmuşdur.
1952–1957-ci illərdə Azərbaycan EA-nın akademik katibi vəzifəsində çalışmışdır.
1957–1968-ci illərdə Azərbaycan EA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya Institutunda «Meşə torpaqlarının coğrafiyası» şöbəsinin rəhbəri olmuşdur.
1965-ci ildə «Böyük Qafqazın torpaqları və ondan səmərəli istifadə yolları» (Azərbaycan SSR daxilində) mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.
1968–1987-cü illərdə Azərbaycan EA Coğrafiya Institutunun direktoru, 1987–1993-cü illərdə isə direktorun məsləhətçisi vəzifəsində işləmişdir.
Əsas tədqiqat sahəsi — meşə torpaqlarının coğrafiyası, respublika torpaq xəritələrinin hazırlanması, ekoloji problemlərin həlli, quru meliorasiyanın inkişafı və Azərbaycan Respublikasının bioloji, ekoloji problemlərinin beynəlxalq aləmdə təbliğ edilməsi olmuşdur. H.Əliyev demək olar ki, bütün ömrünü Azərbaycanda təbiəti mühafizə problemlərinin həllinə həsr etmişdir. Azərbaycanda milli kadrların yetişdirilməsində, onların hərtərəfli inkişafında mühüm rolu oynamışdır. Onun yetişdirdiyi onlarla elmlər namizədi və elmlər doktorları indi Azərbaycanda mühüm elmi tədqiqat, istehsal, kənd təsərrüfat sahələrinə rəhbərlik edir.
O «Azərbaycan təbiəti» jurnalının yaradıcısı və baş redaktoru, coğrafiya üzrə bir sıra problem elmi şuraların üzvü, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin, Təbiəti Mühafizə Cəmiyyətinin prezidenti olmuşdur.
Akademik dünyanın bir çox ölkələrində — Yunanıstan (1953, 1958), Kanada (1978), Polşa (1980), ABŞ (1977, 1984), Rumıniya (1966), İsveç (1966), Macarıstan (1979), Yaponiya (1980), AFR (1981) və s. olmuş və elmi yaradıcılıq mübadilələri aparmışdır. H.Əliyev 1976-cı ildə Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası Baş redaksiya heyətinin üzvü olmuşdur.
Akademik H.Ə. Əliyev elmdə xidmətlərinə və ictimai-siyasi fəaliyyətinə görə «Lenin» ordeni (1977), «Qırmızı əmək bayrağı» (1952) ordeni, «Şərəf nişanı» (1950), «Oktyabr inqilabı» ordeni (1982), Vavilov adına qızıl medal (1972) və s. yüksək dövlət mükafatlarına layiq görmüş, bir neçə çağırış Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinə deputat seçilmişdir. 1974-cü ildə elmdə xidmətlərinə görə ona «Respublikanın əməkdar elm xadimi» adı verilmiş, 1978-ci ildə Təbiətin mühafizəsi və Azərbaycanın təbii ehtiyatlarından səmərəli istifadə üzrə kompleks işlərinə görə Respublika Dövlət mükafatına layiq görülmüşdür.
Onun 1000-dən çox mühüm elmi və elmi-kütləvi əsəri nəşr olunmuşdur. O, cümlədən «Pirsaat düzənliyi torpaqları və perspektivləri» (1940), «Böyük Qafqazın şimal–şərq hissəsinin meşə və meşə–bozqır torpaqları» (1964), «Böyük Qafqazın şərq hissəsinin litogen torpaqları» (1970), «Tuqay meşələrini qoruyaq» (1984), «Həyəcan təbili» (1976, 1982), «Böyük Qafqazın cənub–şərq yamacı düzən çaylarının torpaqları» (1948), «Qəhvəyi meşə torpaqları» (1965), «Kürboyu Tuqay meşələrinin torpağı», «Böyük Qafqazın torpaqları» və başqa əsərləri vardır. H. Əliyev nəinki Azərbaycan, həmçinin Dünyada Torpaqşünaslıq, Təbiəti mühafizə və ekologiya elmləri sahəsində güclü nəzəriyyəçi və böyük mütəxəssis kimi tanınırdı. Onun «Həyəcan təbili» klassik kitabı bütün təbiətsevər xalqımıza bir çağırış və milli kitab oldu. Onun quru meliorasiya və fitomeliorasiya tətbiqi metodları Azərbaycanda aqrar islahatların inkişafında gərəkli təcrübə olmuşdur.
Akademikin 1982-ci ildə dərc edilmiş «Həyəcan təbili» əsəri respublikamızda təbiətin mühafizəsi və bərpası işlərinin canlanmasına çox böyük təkan vermişdi. Artıq 1978-ci ildə Azərbaycan Təbiəti Mühafizə cəmiyyəti üzvülərinin sayı bir milyonu ötmüş, bu isə öz növbəsində ictimaiyyətimizi, o cümlədən də gənclərimizi özünə cəlb etmişdi.

Г.А. Алиев родился в селе Джомардли Сисианского района Республики Армения. В 1932 году окончил Азербайджанский сельскохозяйственный институт, с 1932 по 1934 год был аспирантом Азербайджанского научно-исследовательского института хлопководства.
В 1944 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Почвы низовий рек юго-восточного склона Большого Кавказа».
С 1944 по 1949 год он работал заместителем директора по научной работе Института почвоведения и агрохимии АН Азербайджана, а с 1949 по 1952 год — директором Института ботаники АН Азербайджана.
В 1950 году он был назначен секретарем ЦК КП Азербайджана и первым заместителем министра сельского хозяйства республики.
С 1952 года Гасан Алиев был избран действительным членом Академии наук Азербайджанской ССР. Один из основателей Академии наук Азербайджанской ССР.
С 1952 по 1954 год был членом Центрального Комитета Коммунистической партии Азербайджана.
С 1952 по 1957 год он работал ученым секретарем Академии наук Азербайджана.
С 1957 по 1968 год он был заведующим отделом «Географии лесных земель» Института почвоведения и агрохимии АН Азербайджана.
В 1965 году защитил докторскую диссертацию на тему «Земли Большого Кавказа и пути их эффективного использования» (в составе Азербайджанской ССР).
С 1968 по 1987 год он работал директором Института географии Академии наук Азербайджана, а с 1987 по 1993 год — советником директора.
Основным направлением научных исследований была география лесных земель, составление почвенных карт республики, решение экологических проблем, развитие мелиорации земель, пропаганда биологических и экологических проблем Азербайджанской Республики в международном сообществе. Г. Алиев посвятил почти всю свою жизнь решению проблем охраны природы в Азербайджане. Он сыграл важную роль в подготовке национальных кадров в Азербайджане и их всестороннем развитии. Десятки подготовленных им кандидатов и докторов наук ныне руководят важными научными исследованиями, производством и сельскохозяйственным сектором Азербайджана.
Он был основателем и главным редактором журнала «Азербайджанская природа», членом ряда ученых советов по географии, президентом Азербайджанского географического общества и Общества охраны природы.
Академик был во многих странах мира — Греции (1953, 1958), Канаде (1978), Польше (1980), США (1977, 1984), Румынии (1966), Швеции (1966), Венгрии (1979), Японии (1980), Германии (1981) и др. и проводил научные и творческие обмены. В 1976 году Г. Алиев стал членом редколлегии Азербайджанской советской энциклопедии.
За заслуги в науке и общественно-политической деятельности Академик Г.А. Алиев был награжден орденами Ленина (1977), Трудового Красного Знамени (1952), «Знак Почета» (1950), Октябрьской Революции (1982), Золотой медалью имени Вавилова (1972) и др. Он был награжден высокими государственными наградами, избирался депутатом Верховного Совета Азербайджанской Республики нескольких созывов. В 1974 году за заслуги в науке ему было присвоено звание «Заслуженный научный деятель республики», а в 1978 году за комплексную работу по охране природы и рациональному использованию природных ресурсов Азербайджана ему была присуждена Государственная премия республики.
Он опубликовал более 1000 важных научных и научно-популярных работ. Им написаны, в частности, «Земли и перспективы Пирсаатской равнины» (1940), «Лесные и лесостепные земли северо-восточной части Большого Кавказа» (1964), «Литогенные земли восточной части Большого Кавказа» (1970), «Защитим тугайные леса» (1984), «Набат тревоги» (1976, 1982), «Земли равнинных рек юго-восточного склона Большого Кавказа» (1948), «Бурые лесные земли» (1965), «Земли тугайских лесов вдоль Куры», «Земли Большого Кавказа» и другие работы. Г. Алиев был известен не только в Азербайджане, но и во всем мире как сильный теоретик и крупный специалист в области почвоведения, охраны природы и экологии. Его классическая книга « Набат тревоги » стала призывом ко всем нашим любителям природы и национальной книгой. Его методы применения мелиорации и фиторемелиорации земель оказались необходимым опытом при разработке аграрных реформ в Азербайджане.
Труд академика «Набат», опубликованный в 1982 году, дал большой импульс возрождению природоохранного и реставрационного дела в нашей республике. К 1978 году число членов Азербайджанского общества охраны природы уже превысило один миллион, что в свою очередь привлекло нашу общественность, в том числе и молодежь.