AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə Rusiyanın ən böyük təbii qaz istehsalçısı olan “Novatek” şirkətinin əməkdaşları və gənc alimlərinin, eləcə də Moskva Neft-qaz Biznesi İnstitutunun rektoru, t.e.n., i.e.d Rüstəm Şaqiyevin birgə iştirakı ilə Azərbaycanda neft-qaz sənayesinin müasir vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də nadir təbiət möcüzəsi olan palçıq vulkanları ilə əlaqədar görüş-seminar keçirilib.
İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov qonaqları salamlayaraq, tədbirin təşəbbüskarı R.Şaqiyevi və İnstitutun gənc mütəxəssislərini iclas iştirakçılarına təqdim edib. Səfərin məqsədini açıqlayan rektor Azərbaycanın neft istehsalı sahəsində böyük təcrübəyə malik inkişaf etmiş qabaqcıl ölkə olduğunu qeyd edib, azərbaycanlı neftçilərin uğurlarını yüksək qiymətləndirib.
Sonra İnstitutun baş direktoru Z. Eminov neftin Azərbaycan iqtisadiyyatındakı rolu haqqında geniş təqdimatla çıxış edib, seminar iştrakçılarının suallarını ətraflı cavablandııb. Məruzənin sonunda MNQBİ-nin rektoru rusiyalı alimlərin elmi fəaliyyətini əks etdirən kitabları Z.Eminova təqdim edib.
Sonra qonaqlar İnstitut əməkdaşları – coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosentlər Elina Kərimova, Sitarə Tarixazər, İrina Kuçinskaya, Samirə Ələkbərova və c.ü.f.d Sevinc Məmiyevanın iştrakı ilə Qobustan rayonunda yerləşən Daşgil vulkanının yerləşdiyi əraziyə səfər ediblər. Azərbaycanlı alimlər qonaqları yerli vulkanlarla tanış edərək, onları maraqlandıran suallara qənaətbəxş cavablar veriblər. Vulkanlar üzrə mütəxəssis E. Kərimova seminarın davamı olaraq təqdimatla çıxış edib. Səfərdən məmnun qalan qonaqlar azərbaycanlı mütəxəssislərə təşəkkürlərini bildiriblər.

Состоялась встреча-семинар с участием российских гостей. Ноя 10, 2021 | 12:11 / МЕРОПРИЯТИЯ
При совместном участии сотрудников Института географии НАНА имени академика Г.А. Алиева и и молодых ученых компании «Новатэк», крупнейшего производителя природного газа в России, а также ректора Московского института нефтегазового бизнеса Рустама Шагиева А. cостоялась встреча-семинар, посвященная текущему состоянию и перспективам развития, а также грязевым вулканам, которые являются редким чудом природы.
Генеральный директор института, доктор географических наук Закир Эминов приветствовал гостей и представил участникам встречи инициатора мероприятия Р.Шагиева и молодых специалистов института. Объявляя цель визита, ректор отметил, что Азербайджан является развитой страной с большим опытом нефтедобычи, и высоко оценил успехи азербайджанских нефтяников.
Затем генеральный директор института З. Эминов выступил с презентацией о роли нефти в экономике Азербайджана и подробно ответил на вопросы участников семинара. В завершение доклада ректор МНГБИ подарил З. Эминову книги, отражающие научную деятельность российских ученых.
Затем гости посетили вулкан Дашгил в Гобустанском районе с участием сотрудников института - докторов философии по географии, доцентов Элины Керимовой, Ситары Тарихазар, Ирины Кучинской, Самиры Алекперовой и кандидата наук Севиндж Мамиевой. Азербайджанские ученые ознакомили гостей с местными вулканами и ответили на их вопросы. В продолжение семинара с докладом выступила вулканолог Э. Каримова. Удовлетворенные визитом, гости поблагодарили азербайджанских специалистов.