Coğrafiyaçı alim sellərin iqtisadi-coğrafi qiymətləndirilməsindən danışıb Fev 11, 2022 | 05:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları – c.ü.f.d., dosentlər Samirə Ələkbərova, Zərnurə Həmidova, Qadınlar şurasının sədri Luiza Salayeva və Həlimə Əhmədzadə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin və Akademiyanın Qadınlar Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş “Bərabərlik, müxtəliflik və inklüzivlik: su bizi birləşdirir” mövzusunda keçirilən konfransda iştirak ediblər.
Demoqrafiya və əhali coğrafiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Ələkbərova konfransda “Sellərin əhali məskunlaşmasına, sənaye və kənd təsərrüfatının inkişafına təsiri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O bildirib ki, ölkə ərazisində sellərin son illərdə fəallaşması, tez-tez təkrarlanması, əraziyə dəyən ziyanın həcminin artması Azərbaycanda sel hadisələrinin təsərrüfat sahələrinə təsirini öyrənən  tədqiqat işlərinin aptırılmasına böyük ehtiyac duyulur. Əhali məskunlaşmasına, kənd təsərrüfatı sahələrinə, nəqliyyat sisteminə, sosial-infrastruktur sahələrinə böyük zərərlər vuran sel hadisələri son 15-20 ildə daha da intensivləşib. Sellərin təsirindən yararsız vəziyyətə düşmüş 800 km-dən çox respublika, 1200 km-dən çox rayon və 2700 km-dən çox yerli əhəmiyyətli yollarda təmir işləri aparılaraq yenidən istifadəyə verilib. Sellərin iqtisadi-coğrafi qiymətləndirilməsi şkalası hazırlanıb və onun əsasında ilk dəfə olaraq sellərin əhaliyə və təsərrüfat sahələrinə təsirinə görə respublika ərazisinin rayonlaşdırılması xəritə-sxemi tərtib olunub.

Ученая - географ рассказала об экономико-географической оценке паводков 2022-02-11 17:11:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института географии им. акад. Г.А.Алиева НАНА – д.ф.г., доценты Самира Алекперова, Зарнура Гамидова, председатель Совета женщин Луиза Салаева и Халима Ахмедзаде при совместной организации Президиума НАНА и Совета женщин Академии приняли участие в конференции «Равенство, разнообразие и инклюзивность: вода объединяет нас», посвященной Международному дню.
Ведущий научный сотрудник отдела демографии и географии населения, доктор философских наук, доцент Самира Алекбарова выступила с докладом на тему «Влияние наводнений на население, развитие промышленности и сельского хозяйства». Она отметила, что в связи с усилением паводков в стране в последние годы, частыми рецидивами, увеличением размера ущерба на территории, в Азербайджане существует большая потребность в исследованиях по изучению влияния паводков на фермерские хозяйства. В последние 15-20 лет усилились наводнения, которые нанесли большой ущерб населению, сельскому хозяйству, транспортной системе и социальной инфраструктуре. Отремонтировано и введено в эксплуатацию более 800 км по республике, более 1200 км районов и более 2700 км местных дорог, поврежденных паводком. Разработана шкала экономико-географической оценки паводков, и на ее основе впервые разработана карта-схема районирования территории республики по влиянию паводков на население и отрасли экономики.