Akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun nümayəndə heyəti sentyabrın 19-dan 25-dək Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində “GIS based Solutions for Environmental Peacebuilding in the Southern Caucasus” (Cənubi Qafqazda ekoloji sülhün qurulması üçün GIS əsaslı həllər) mövzusunda təşkil edilmiş Yay məktəbində iştirak edib.
Məktəb Cənubi Qafqaz ölkələrindən olan gənc mütəxəssislər arasında əməkdaşlığın qurulması və elmi əlaqələrin dərinləşdirilməsi məqsədilə Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) dəstəyi ilə təşkil olunub. Yay məktəbində Yustus Libix adına Gissen Universitetinin, İvane Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetinin və akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun tələbələri, aspirantları, dissertantları, magistrləri və bakalavrları iştirak ediblər.
Azərbaycan nümayəndə heyətini Coğrafiya İnstitutunun “Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, dosent Elina Kərimova, “Turizm və rekreasiya coğrafiyası” şöbəsinin müdiri, dosent Zaur İmrani, dissertantlar - Azərbaycanın demoqrafiyası və əhali coğrafiyası şöbəsinin kiçik elmi işçisi Bəyimxanım Hüseynova, Aslan Babaxanov, eləcə də bakalavr Səfərli Sona və magistr Minayə Ələkbərli təmsil ediblər. Azərbaycanlı iştirakçılar tərəfindən təqdim edilmiş maraqlı təqdimatlar təşkilatçılar tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Məktəb çərçivəsində Gürcüstan tərəfi Gürcüstanın Dmanisi, Meqreli və Svaneti regionlarında tələbələr üçün çöl təcrübəsi təşkil edib.

Географы приняли участие в летней школе в Тбилиси 2022-09-26 18:50:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Делегация Института географии имени академика Г.А.Алиева приняла участие в Летней школе, на тему «Решения на основе ГИС для экологического миростроительства на Южном Кавказе», организованной в Тбилиси, столице Грузии, с 19 по 25 сентября.
Школа организована при поддержке Немецкой службы академических обменов (DAAD) с целью налаживания сотрудничества и углубления научных связей между молодыми специалистами стран Южного Кавказа. В летней школе приняли участие студенты, аспиранты, диссертанты, магистры и бакалавры Гиссенского университета имени Юстуса Либикса, Тбилисского государственного университета имени Иване Джавахишвили и Института географии имени академика Г.А.Алиева.
Делегацию Азербайджана возглавляли ведущий научный сотрудник отдела «Ландшафтные исследования и ландшафтное планирование» Института географии, доцент Элина Каримова, заведующий кафедрой «География туризма и рекреации», доцент Заур Имрани, диссертанты - младший научный сотрудник отдела демографии и географии населения Азербайджана Бейимханим Гусейнова, Аслан Бабаханов, а также бакалавр Сафарли Сона и магистр Минайе Алекберлы. Интересные презентации, представленные азербайджанскими участниками, были высоко оценены организаторами. В рамках школы грузинская сторона организовала полевой опыт для студентов Дманисского, Мегрельского и Сванетского районов Грузии.