Coğrafiyaçılar Şəki-Zaqatala rayonlarında tədqiqat işi aparıblar Noy 04, 2022 | 02:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Ekocoğrafiya şöbəsinin rəhbəri, a.ü.f.d. Ənvər Əliyev başda olmaqla, şöbənin kiçik elmi işçiləri Ağayeva Firuzə, İsmayılova Şəhla və elmi işçi Nicat İmamverdiyev oktyabrın 10-dan 20-dək Şəki-Zaqatala rayonlarında çöl tədqiqatında olublar.
Müxtəlif təbii və antropogen amillərin ərazinin ekoloji vəziyyətinə təsir xüsusiyyətlərini öyrənən İnstitut əməkdaşlarının əsas məqsədi  şöbənin “Böyük Qafqazın cənub yamacının şimal-qərb hissəsinin ekoloji problemlərinin tədqiqi”  üzrə elmi hesabatının hazırlanması olub. İlk dəfə olaraq Şəki və Zaqatala şəhərlərinin II və III dərəcəli yollarında, eləcə də ərazidən keçən avtomagistralın (M-5) bəzi hissələrində nəqliyyat vasitələrinin təbii mühitə təsir xüsusiyyətləri öyrənilib.
Ekspedisiya zamanı tədqiqatçılar metodiki göstəricilərə əsasən müvafiq materialların toplanmasına nail olublar.

Географы провели исследования в Шеки-Загатальском районе 2022-11-04 14:46:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом экогеографии Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, А.У.Ф.Д. С 10 по 20 октября Шеки-Закатальский район посетили младшие научные сотрудники отдела Агаева Фируза, Исмаилова Шахла и научный сотрудник Ниджат Имамвердиев под руководством Анвара Алиева.
Основной целью сотрудников института, изучавших влияние различных природных и антропогенных факторов на экологическое состояние местности, была подготовка научного отчета отдела на тему «Исследование экологических проблем северо-западной части южной склон Большого Кавказа». Впервые изучены характеристики воздействия автотранспорта на природную среду на дорогах II и III классов городов Шеки и Загатала, а также на некоторых участках автомобильной дороги (М-5), проходящей через территорию.
В ходе экспедиции исследователям удалось собрать соответствующие материалы по методическим показателям.