Elmi şurada CRİPTİC layihəsi çərçivəsində məruzə dinlənilib Noy 02, 2022 | 03:11 / ELMİ İCLASLAR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, c.e.d. Zakir Eminovun sədrliyi ilə Elmi şuranın növbəti iclası keçirilib.
İclasda Dr. Peygham Gafarinin CRİPTİC  (“Cleaning Riverine Plastic from a Transboundary Inflow to the Caspian”)  layihəsi çərçivəsində məruzəsi dinlənilib. Bildirilib ki, Norveç-Azərbaycan “Xəzər dənizinə axan transsərhəd çayların plastik tullantılardan təmizlənməsi” (CRİPTİC) layihəsi Handelens Miljøfund ekoloji fondu tərəfindən maliyyələşdirilir və onun Azərbaycan tərəfindən tərəfdaşları Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti, AR ETN Coğrafiya İnstitutu, Xəzər İnteqrasiyalı Elmi-Tədqiqat Şəbəkəsi (CASPISNET), Su Mütəxəssisləri Birliyi, “Azərsu” ASC-nin  “Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutudur. Azərkosmos və CİS sahəsində dünya nəhəngi olan ABŞ-ın “ESRI” şirkəti də layihənin maksimum effektiv şəkildə yerinə yetirilməsi istiqamətində fəaliyyətə qoşulub.
Layihənin Norveç tərəfdən rəhbəri olan P.Cafari əsas məqsədin Xəzər dənizində plastik tullantıların azaldılması üçün rəqəmsal metodların - müasir peyk, dron müşahidələrinin, proqramlaşdırma dillərinin, maşın dili (machine learning), süni intellektin coğrafi informasiya texnologiyaları (CİS) platformasında kompleks tətbiqi ilə modelləşdirlilməsi və toplanan bu təcrübənin azərbaycanlı mütəxəssislərə öyrədilməsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Çıxışçı vurqulayıb ki, 2021 və 2022-ci ilin avqust aylarında layihə çərçivəsində Xəzər dənizi sahillərinin plastik tullantılardan təmizlənməsi üzrə beynəlxalq seminar təşkil edilib və eləcə də keçən il Neftçala rayonunun Xəzər dənizi sahilindəki  pilot ərazidə bp şirkətinin baş sponsorluğu və müxtəlif universitetlərin,  on beşdən artıq dövlət və özəl  təşkilatın  nümayəndələrinin iştirakı ilə çöl tədqiqatı həyata keçirilib. İştirakçılar  pilot zonada uzunluğu 1.200 m, eni 140 m olan zolaqda dron çəkilişlərini yerinə yetirdikdən sonra ərazini plastik tullantılardan  təmizləyib, xüsusi proqram təminatı vasitəsilə yığılan hər bir plastik tullantının onlayn qeydiyyatını aparıblar.
Məruzəçi çıxışının sonunda noyabrın 6-da belə bir tədqiqatın yenidən yerinə yetiriləcəyini diqqətə çatdıraraq bütün arzu edənləri Neftçala rayonunda keçiriləcək tədbirdə iştirak etməyə dəvət edib.
“CRIPTIC” layihəsinin Azərbaycan üzrə rəhbəri, Coğrafiya İnstitutunun Xəzər Dənizinin Səviyyə problemi şöbəsinin böyük elmi işçisi, c.ü.f.d. Səfərov Elnur çıxış edərək bildirib ki, layihədə iştirak edən tərəfdaşların sayı getdikcə artır, - İşə təzə başlayanda onların sayı 5 idisə, indi artıq bu rəqəm 15- keçib. “Azinko Development”, “Təmiz şəhər” təşkilatı da bu işdə fəal iştirak edir. layihədə iştirak edən gənclər üçün xüsusi təlimlər təşkil edilib, onlara müasir üsullar, CİS-in köməyi ilə modellərin qurması və digər bacarıqlaar öyrədilib. Bu dərslər gənclər üçün gələcəkdə texniki sahədə təhsilini davam etdirmək və ya karyera qurmaq üçün yaxşı baza rolunu oynayacaq. Bilik və bacarığı ilə seçilən tələbələr sonradan  layihə çərçivəsində  əməkdaşlığa  daha sıx cəlb olunurlar.
Layihənin aparıcı təşkilatı olan Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin həmsədri, c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov Xəzərsahili ərazilərin tullantılardan təmizlənməsi üçün görüləsi lazım olan işlərdən danışıb, bu sahədə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi üçün modelləşmə üsullarından istifadəyə üstünlük verilməsini ön plana çəkib.
Layihə iştirakçısı, Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov çıxışında Xəzər dənizinin plastik tullantılardan təmizlənməsinin vacibliyindən danışarkən CRİPTİC layihəsinin rolunu yüksək qiymətləndirib.

Научный совет заслушал доклад в рамках проекта CRIPTIC 2022-11-02 15:44:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Очередное заседание Ученого совета прошло под председательством д.г.н. Закира Эминова, Генерального директора Института географии имени академика Г. Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. На встрече был заслушан доклад Др. Доклад Пейгама Гафари в рамках проекта CRIPTIC («Очистка от пластиковых отходов трансграничных рек, впадающих в Каспийское море »). Сообщалось, что норвежско-азербайджанский проект CRIPTIC финансируется экологическим фондом Handelens Miljøfund, а его партнерами с азербайджанской стороны являются Азербайджанское географическое общество, МНО АР. Институт географии,
Каспийская интегрированная научно-исследовательская сеть (КАСПИСНЕТ), Союз специалистов-водников, Научно-исследовательский и проектный институт «Суканал» ОАО «Азерсу». «Азеркосмос» и американская компания «ESRI», мировой гигант в области ГИС, также подключились к деятельности в направлении максимально эффективной реализации проекта. П.Джафари, руководитель проекта с норвежской стороны, сообщил, что основная цель – смоделировать и собрать цифровые методы сокращения пластиковых отходов в Каспийском море с комплексным применением современных спутников, беспилотных наблюдений, языков программирования, машинного обучения , искусственного интеллекта на платформе геоинформационных технологий (ГИС) и обратил внимание на то, что этому опыту обучают азербайджанских специалистов. Спикер подчеркнул, что в августе 2021 и 2022 годов в рамках проекта был организован международный семинар по очистке берегов Каспийского моря от пластиковых отходов, а в прошлом году в пилотном районе на побережье Каспийского моря г. Нефтчала, при основном спонсорстве компании bp и различных университетов, проведено более пятнадцати государственных и полевых исследований с участием представителей частной организации. Участники очистили территорию от пластиковых отходов после проведения дрон-съемки полосой длиной 1200 м и шириной 140 м в пилотной зоне, а также регистрировали каждую единицу собранного пластикового мусора онлайн с помощью специального программного обеспечения. В завершение своего выступления спикер указал, что подобное исследование будет проведено повторно 6 ноября, и пригласил всех желающих принять участие в
мероприятии, которое пройдет в Нефтчалинском районе. Руководитель проекта "CRIPTIC" по Азербайджану, старший научный сотрудник отдела проблем уровня Каспийского моря Института географии, д.ф.г. Эльнур Сафаров сказал, что количество партнеров, участвующих в проекте, увеличивается: когда работа была начата, их было 5, а сейчас это число уже перевалило за 15. Активное участие в этой работе принимают также организации «Азинко Девелопмент» и «Тамиз шахaр» для молодых людей, участвующих в проекте, были организованы специальные тренинги, их обучали современным методам, построению моделей с помощью ГИС и другим навыкам. Эти уроки послужат хорошей базой для молодых людей, чтобы в будущем продолжить свое образование или построить карьеру в технической сфере. Учащиеся, отобранные по их знаниям и навыкам, в дальнейшем более активно участвуют в сотрудничестве в рамках проекта. Сопредседатель Азербайджанского географического общества, ведущей организации  проекта, д. ф. г. Мирнух Исмаилов рассказал о работе, которую необходимо провести по очистке прибрежных территорий Каспия от отходов, и подчеркнул приоритетность
использования методов моделирования для улучшения управления в этой сфере. Саид Сафаров, участник проекта, заведующий отделом Института географии, доктор географических наук, высоко оценил роль проекта CRIPTIC, рассказав о важности очистки Каспийского моря от пластиковых отходов.