Torpaq ehtiyatları şöbəsinin illik hesabatı dinlənilib Noy 24, 2022 | 06:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclasında Azərbaycanın torpaq ehtiyatları coğrafiyası şöbəsinin illik hesabatı dinlənilib.
C.ü.f.d., dosent İsmayıl Quliyev rəhbərlik etdiyi şöbənin plana əsasən yerinə yetirilməsi 2022-2025-ci illər üçün nəzərdə tutulan “Qarabağın torpaq örtüyünün hərbi-texnogen təsir nəticəsində deqradasiyasının qiymətləndirilməsi və səmərəli istifadəsi” mövzusu üzrə birinci ‟Qarabağın Arazboyu düzənliyi torpaqlarının müasir vəziyyəti, bərpası və səmərəli istifadəsi” (2022-2023) adlı işin gedişatı haqqında təqdimatla çıxış edib. Şöbə müdiri hesabat işi ilə əlaqədar tədqiqat ərazisindən götürülmüş torpaq nümunələrinin beş adda 17 parametr üzrə laboratoriya analizlərinin aparıldığını qeyd edib. Bildirib ki, bir illik çöl və laborator analiz nəticələrinin təhlilindən aşağıda göstərilən mühüm nəticələr əldə olunub.
Aran Qarabağın çəmən-boz, boz, allüvial-çəmən, boz-qəhvəyi (şabalıdı) torpaqlarının antropogen yüklənməsi son otuz ildə müsbət dinamika üzrə davam etmiş, nəticədə əkinaltı torpaqlar tip, yarımtip səviyyədə morfogenetik istiqamətdə transformasiyaya uğrayaraq, mülayim, qismən şiddətli dərəcədə fiziki-kimyəvi deqradasiyaya məruz qalmışdır.
Qarabağın Arazboyu çəmən-boz, allüvial-çəmən, çəmən boz-qəhvəyi (şabalıdı) torpaqlarının antropogen yüklənməsi normal səviyyədə olub, ciddi morfogenetik pozulmalar müşahidə olunmayıb və torpaqlar bir sıra üzvi və qeyri-üzvi kəmiyyət-keyfiyyət göstəricilərinə görə əvvəlki monitorinq nəticələrilə müqayisədə müsbət dinamika üzrə dəyişmişdir.

На очередном заседании Ученого совета Института географии был заслушан Годовой отчет Отдела географии земельных ресурсов Азербайджана.
Заведующим отделом доцент Исмаил Гулиев, выступил с докладом о ходе первой работы по плану на период 2022-2025 гг. по теме «Оценка и эффективное использование деградации почвенного покрова Карабаха как результат военно-технического воздействия», «Современное состояние почвы равнины Аразбою Карабаха», восстановление и эффективное использование» (2022-2023 гг.). Он отметил, что в связи с отчетной работой были проведены лабораторные анализы и пробы почвы, взятой с территории исследований, по 17 параметрам в пяти наименованиях. Он сказал, что были получены важные результаты анализов годичных полевых и лабораторных анализов.
Антропогенная нагрузка лугово -серых, серых, аллювиально-луговых, серо-бурых (каштановых) почв Арана Карабаха в последние тридцать лет продолжается в положительной динамике, в результате чего пахотные почвы претерпели преобразования в морфогенетическом направлении на уровень типа и полутипа, с легкой, частично тяжелой физико-химической деградацией.
Антропогенная нагрузка лугово-серых, аллювиально-луговых, лугово-серо-бурых (каштановых) почв Аразбою Карабаха находилась на нормальном уровне, серьезных морфогенетических нарушений не наблюдалось, почвы находились в положительной динамике по сравнению с предыдущими результатами мониторинга; по ряду органических и неорганических количественных и качественных показателей отмечается положительная динамика.