AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü münasibəti ilə tədbir keçirilib.
İlk əvvəl faciə qurbanlarının əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov Xocalı soyqırımını Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli səhifələrindən biri adlandıraraq İrəvanın rus imperiyası tərəfindən işğalı ilə 1828-ci il, 26 fevral tarixində Azərbaycan ərazilərinin paylanmasına başlanıldığını qeyd edib. O bildirib ki, keçmiş sovet qoşunlarından alınmış hərbi texnikanın və hərbçilərin köməyi ilə gözü qızmış ermənilərin Xocalıya hücumu əsl soyqırımı ilə nəticələndi. Bu amansız qırğının əsas məqsədi isə psixoloji təzyiqlə azərbaycanlıları qorxutmaq və zəiflətmək olub.
İnstitut rəhbəri bu günlərdə 95 illik yubileyini qeyd etdiyimiz, Ermənistanın Zəngibasar rayonunun (indiki Masis) Çobankərə kəndində boya-başa çatmış akademik Budaq Budaqovun bu mövzuya münasibətini xatırladaraq, onun bu faciələrin içərisində olduğunu, başı çox bəlalar çəkdiyini diqqətə çatdırıb. Z.Eminovun sözlərinə görə erməni millətçilərinin xislətinə daha yaxından bələd olan akademik bu “toplumun” xalqımızın başına gətirdiyi müsibətlərə biganə qala bilməmiş, yazdığı əsərlərdə erməni saxtakarlığını və soyqırımını faktlarla üzə çıxarmışdır. Akademik Cəlal Əliyevlə birgə yazdığı “Türklər, azərbaycanlılar, ermənilər: tarixi həqiqətin soyqırımı” kitabında deyilir: “Azərbaycan ərazisinin 20 faizini insandan, yaşayış evlərindən təmizləyərək, viranəyə, xarabazarlığa çevirmək! Vaxtaşırı terror aktları, Xocalıdakı kimi soyqırımı törətmək, Sumqayıt faciəsi yaratmaq və s. - keçmişin ən qəddar istilaçıları belə bu gün qəbirdən baş qaldırsaydılar, əsl qarəti və quldurluğu erməni qəsbkarlarından - öz müasir davamçılarından öyrənərdilər”.
İnstitutun icraçı direktor v.i.e. , dosent Zaur İmrani, Həmkarlar Təşkilatının sədri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev, Kadrlar şöbəsinin müdiri Rəsul İsmayılov, aparıcı elmi işçi, c.ü.f.d. Etibar Bədəlov çıxış edərək Xocalı soyqırımı ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər, hadisədən 30 ildən artıq zaman keçməsinə baxmayaraq həqiqətin təntənəsinə, Xocalı soyqırımını törətmiş qatillərin beynəlxalq ədalət məhkəməsinə çıxarılmasına və onların layiqincə cəzalandırılmasına inandıqlarını dilə gətiriblər.

В ИГ отметили 31-ю годовщину Ходжалинского геноцида 2023-02-24 16:48:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие в связи с 31-й годовщиной Ходжалинского геноцида
Сначала минутой молчания почтили память жертв трагедии. Генеральный директор института, доктор географических наук Закир Эминов назвал Ходжалинский геноцид одной из самых страшных страниц в истории Азербайджана и отметил, что раздача азербайджанских территорий началась 26 февраля 1828 года, с оккупацией Еревана Российской империей. Он заявил, что нападение армян на Ходжалы с помощью военной техники и военнослужащих, взятой у бывших советских войск, обернулось настоящим геноцидом. Главной целью этой беспощадной бойни было запугать и ослабить азербайджанцев психологическим давлением.
Глава института напомнил, что выросший в селе Чобанкаре Зангибасарского района (ныне Масис) Армении академик Будаг Будагов, чье 95-летие праздновалось в эти дни, был причастен к этим трагедиям и являлся одним из пострадавших. По словам З.Эминова, академик, знакомый с характером армянских националистов, не мог быть равнодушным к тем бедам, которые принесла нашему народу этого «сборища», и в своих работах фактами разоблачал армянские подтасовки и геноцид . В книге «Турки, азербайджанцы, армяне: Геноцид исторической правды», написанной совместно с академиком Джалалом Алиевым, написано: «Превратить 20 процентов территории Азербайджана из людей и домов в руины и руины!» Террористические акты, совершенные в Ходжалы, Сумгаитская трагедия и т.д. - если бы сегодня восстали из могилы даже самые жестокие захватчики прошлого, они бы научились настоящему грабежу и разбою у армянских узурпаторов - их современных наследников».
Исполнительный директор института, в.и.о. , доцент Заур Имрани, председатель профсоюза, д.ф.г. Абиль Ахвердиев, начальник отдела кадров Расул Исмаилов, ведущий научный сотрудник, д.ф.г. Этибар Бадалов выступил с речью и поделился своим мнением о Ходжалинском геноциде.Несмотря на то, что с момента события прошло более 30 лет, они выразили свою веру в торжество правды, осуждение убийц, совершивших Ходжалинский геноцид, в международном суде и их надлежащее наказание.