Baş direktor, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminovun sədrliyi ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Elmi Şurasının iclası keçirilib.
İclas iştirakçıları dünyasını dəyişmiş şöbə müdiri, c.ü.f.d. Rəfail Abdullayevin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Baş direktor mərhum alimin elmi fəaliyyəti haqqında qısaca məlumat verib, Allahdan ona rəhmət diləyib.
Sonra İnstitut rəhbəri coğrafiyaçı alimlər – şöbə müdiri, c.ü.f.d., dosent İsmayıl Quliyevi və elmi işçi Zülfəli  Rəsulovu 70 illik yubileyi münasibəti ilə İnstitut kollektivi adından təbrik edib.
Daha sonra əməkdaşların işə davamiyyəti, Şuşa ilə bağlı, eləcə də “Azərbaycanda coğrafiya elminin tarixi nailiyyətləri və müasir problemləri” adlı kitabların hazırlıq vəziyyəti, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə 22-23 noyabr tarixində baş tutacaq konfransa hazırlıq, “Qafqaz Xəzər bölgəsinin iqlim, müasir tektonik proseslər, dəniz səviyyə dəyişmələri və topoqrafiya əlaqəsinin təhlili” elmi-tədqiqat işinin vəziyyəti və digər məsələlər müzakirə olunub.

Состоялось заседание Ученого совета Института географии 2023-09-07 17:24:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Под председательством генерального директора, доктора географических наук Закира Эминова состоялось заседание Ученого совета Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Минутой молчания почтили память покойного руководителя отдела Рафаила Абдуллаева. Генеральный директор дал краткую информацию о научной деятельности учёного.
Затем от имени коллектива института он поздравил географов -  заведующего кафедрой, доцента Исмаила Гулиева и научного сотрудника Зульфали Расулова с 70-летием.
Затем обсуждались такие вопросы как выход сотрудников на работу, подготовка книг о Шуше, а также «Исторические достижения и современные проблемы географической науки в Азербайджане», подготовка к конференции, которая состоится 22-23 ноября по случаю Дня Победы. Были рассмотрены вопросы 100-летия общенационального лидера Гейдара Алиева, «Климат Кавказско-Каспийского региона», современные тектонические процессы, изменения уровня моря и анализ взаимосвязей топографии».