Coğrafiya İnstitutunda “Həqiqətin onomastikası - 2” kitabının təqdimatı olub Noy 02, 2023 | 03:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Nazim Vəlişov və Tahir Kazımlının “Həqiqətin onomastikası – 2” (Qarabağ və Şərqi Zəngəzur)  kitabının təqdimatı keçirilib.
Coğrafiya İnstitutun böyük elmi işçisi, c.ü.f.d. Natiq Babayev kitabın elmi redaktoru, baş direktor, professor Zakir Eminov isə redaksiya heyətinin üzvüdür.
Tədbirdə Milli Elmlər Akademiyasınin müvafiq elmi tədqiqat institutlarının, Təhsil Nazirliyi və ictimai təşkilatların nümayəndələri, eləcə də Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
İnstitutun baş direktoru, professor Zakir Eminov tədbiri giriş sözü ilə açaraq kitab haqqında ümumi məlumat verib, əsərin ictimai-siyasi əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib. Bildirilib ki, kitabda Birinci Qarabağ Müharibəsi zamanı işğal edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrinin 1097 yaşayış məntəqəsi, 1960 oronim,  480 hidronim haqqında məlumat verilib. Bu ərazilərdəki toponimlər tədqiqat obyekti kimi linqvistik, tarixi və coğrafi baxımdan araşdırılmış, onların izahlı təhlili verilmişdir. Kitab Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun qədim türk-oğuz yurdu olduğu təsdiq edən dəyərli mənbədir.
BDU-nun professoru Nurəddin Abbasov, i.e.ü.f.d., dosent İlqar Məmmədov, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, professor Əsədulla Cəfərov, “Ərgünəş” nəşriyyatının baş direktoru, yazıçı-publisist Oqtay Əliyev, “Dəmir yumruq”  ictimai birliyinin sədri Ülviyə Vasifqızı və başqaları  çıxış edərək kitab haqqında fikirlərini bildiriblər, müəlliflərin kitabın yazılmasındakı əməyini yüksək qiymətləndiriblər.

Книга «Ономастика истины – 2» презентована в Институте географии 2023-11-02 15:03:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась презентация книги Назима Валишова и Тахира Кязымлы "Ономастика истины - 2" (Карабах и Восточный Зангезур).
Старший научный сотрудник Института географии, д.ф.г. Натик Бабаев — научный редактор книги, генеральный директор, профессор Закир Эминов — член редколлегии.
В мероприятии приняли участие представители профильных научно-исследовательских институтов Национальной академии наук, Министерства образования и общественных организаций, а также сотрудники Института географии.
Генеральный директор института, профессор Закир Эминов открыл мероприятие вступительной речью, дал общую информацию о книге и особо отметил общественно-политическую значимость работы. Сообщалось, что в книге содержатся сведения о 1097 населенных пунктах, 1960 оронимах и 480 гидронимах оккупированных районов Карабаха и Восточного Зангезура во время Первой Карабахской войны. Топонимы этих территорий исследованы лингвистически, исторически и географически как объекты исследования, дан их объяснительный анализ. Книга является ценным источником, подтверждающим, что Карабах и Восточный Зангезур являются древней тюрко-огузской родиной.
Профессор БГУ Нуреддин Аббасов, доцент Ильгар Мамедов, заведующий отделом Института археологии и этнографии НАНА, профессор Асадулла Джафаров, генеральный директор издательства «Аргунеш», писатель-публицист Огтай Алиев, председатель общественного объединения «Железный кулак» Ульвия Васифгызы и другие высказали свое мнение о книге, высоко оценили работу авторов.