Alim NASA-nın dəstəyi ilə keçirilən seminarda iştirak edib Noy 28, 2023 | 05:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin monitorinqi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru  İsmayıl Zeynalov NASA-nın Yer bölməsinin  dəstəyi ilə Virginia Tech və Old Dominion Universitetinin təşkil etdiyi seminarda iştirak edib.
Elm Məlumat Sistemləri Proqramı üzrə NASA-nın UNBOUND COASTAL ISSUES  seminarı sahil zonasının idarə edilməsi üçün modelləşdirmə vasitələri, daşqın riskinin idarə edilməsi üçün  fəza sistemlərinin modelləşdirməsi, dəniz səviyyəsinin qalxması və enməsi problemləri ilə bağlı məlumatların vizuallaşdırılması və sahil problemlərinin insan həyatına təsirinin qiymətləndirilməsi məsələlərini əhatə edir.
Seminar iştirakçıları Yer elmi məlumatlarının istifadəsini təkmilləşdirmək üçün dəyərli rəy və praktiki tövsiyələr alıblar. Sonda iştirakçılara NASA-nın sertifikatı təqdim edilib.

Ученый принял участие в семинаре при поддержке НАСА 2023-11-28 17:33:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Исмаил Зейналов, д. ф. т. н., ведущий научный сотрудник отдела мониторинга Каспийского моря в Институте географии им. академика Г.А.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, принял участие в семинаре, организованном Virginia Tech and Old Университет Доминион при поддержке отдела по защите Земли НАСА.
Семинар НАСА « UNBOUND COASTAL ISSUES » в рамках программы «Научно-информационные системы» охватывает инструменты моделирования для управления прибрежными зонами, моделирование пространственных систем для управления рисками наводнений, визуализацию данных о проблемах повышения и падения уровня моря, а также оценку воздействия человека на прибрежные проблемы.
Участники семинара получили ценные отзывы и практические рекомендации по улучшению использования данных наук о Земле. В конце участникам были вручены сертификаты НАСА.