Coğrafiya İnstitutunda Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü qeyd edilib Fev 26, 2024 | 05:02 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Azad Həmkarlar Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçıları Xocalı soyqırımı abidəsini ziyarət edərək abidə önünə gül dəstəsi qoyublar, qətliam qurbanlarının əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Anım tədbiri İnstitutun akt zalında  davam edib.
Bir dəqiqəlik sükutla Xocalı qurbanlarının xatirəsi yad edilib, şəhidlərin ruhuna dualar edilib, rəhmət dilənib.
İnstitutun baş direktoru professor Zakir Eminov çıxış edərək Xocalı soyqırımının XX əsr dünya tarixinin ən qəddar soyqırım aktı olduğunu diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, tarix boyu ermənilər azərbaycanlılara qarşı olmazın cinayətlər törətmiş, kütləvi şəkildə və ya tək-tək  də olsa onları qırmağa çalışmış, doğma torpaqlarından didərgin salmışlar. Və bütün bunları havadarlarının dəstəyi ilə həyata keçirmişlər. Bizim isə tarixdən nəticə çıxarmaq borcumuzdur.
İnstitut rəhbəri vurğulayıb ki, 2023-cü il sentyabrın 19-20-də antiterror əməliyyatı nəticəsində Qarabağın şəhər və yaşayış məntəqələri kimi Xocalı da işğaldan azad edildi və burada Azərbaycanın Dövlət Bayrağı ucaldıldı. Bununla da Xocalı qurbanlarının qisası alındı, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmadı.
Sonra HİT sədri Kamran Ramazanlı “Tarixin ibrət dərsi – Xocalı! ” mövzusunda məruzə edib. O, çıxışında Xocalı faciəsinin dünyaya çatdırılması, bu həqiqətlərin beynəlxalq aləmdə yayılması, qətliama obyektiv qiymət verilməsi istiqamətində atılan addımlarda Heydər Əliyev Fondunun, 2008-ci ildə "Xocalıya ədalət" beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyasına start verən fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın müstəsna rolunu xüsusi qeyd edib.
Anım tədbirində şöbə müdirləri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Şamil Əzizov və Müseyib Yunusov, aparıcı elmi işçi, c.ü.f.d. Etibar Bədəlov və digərləri çıxış ediblər.

32-летие Ходжалинской трагедии отметили в Институте географии 2024-02-26 17:58:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвященное 32-й годовщине Ходжалинского геноцида, организованное Свободной профсоюзной организацией.
Участники мероприятия посетили памятник Ходжалинскому геноциду, возложили цветы к памятнику и почтили память жертв резни.
Мероприятие продолжилось в актовом зале института.
Память жертв Ходжалы почтили минутой молчания.
Выступивший генеральный директор института профессор Закир Эминов отметил, что Ходжалинский геноцид стал самым жестоким актом геноцида в мировой истории ХХ века. Он отметил, что на протяжении всей истории армяне совершали невообразимые преступления против азербайджанцев, пытались массово или индивидуально убивать их, изгоняли с родных земель. И все это они делали при поддержке своих покровителей. Наш долг сделать выводы из истории.
Глава института подчеркнул, что в результате антитеррористической операции 19-20 сентября 2023 года Ходжалы, как и города и поселки Карабаха, был освобожден от оккупации, и здесь был поднят Государственный флаг Азербайджана.
Председатель ПО Кямран Рамазанлы в своем выступлении особо отметил исключительную роль вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, запустившей в 2008 году международную кампанию «Справедливость для Ходжалы», по доведению трагедии Ходжалы до мировой общественности для объективной оценки геноцида.
На мероприятии выступили заведующие отделами, кандидаты географических наук Шамиль Азизов и ведущий научный сотрудник, кандидат географических наук Мусеиб Юнусов, Этибар Бадалов и другие.